- Spółka cywilna wynajmuje na cele działalności dom. Została zawarta umowa, na podstawie której spółka jest zobowiązana płacić obciążenia za media. Początkowo spółka w ogóle nie miał płacić czynszu najmu, potem stwierdzono, że od stycznia 2011 r., a następnie aneksem przedłużono termin płacenia czynszu najmu od kwietnia 2011 r. Czy płatność z tytułu umowy musi być realizowana przynajmniej raz w roku? Czy takie rozwiązanie pod względem podatku dochodowego jest możliwe?

Tak

, takie rozwiązaniem jest możliwe, a płatność musi być rzeczywiście realizowana nie rzadziej niż raz w roku.

Zgodnie z art. 14 ust. 1e ustawy o PIT (identycznie art. 12 ust. 3c ustawy o CIT), jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Jest to przepis szczególny w stosunku do generalnych zasad dotyczących momentu rozpoznawania przychodu z działalności gospodarczej. Po to, żeby móc go stosować, usługa musi być rozliczana w okresie rozliczeniowym. Ma on zastosowanie w przypadku usług o charakterze ciągłym.

„W sytuacji, gdy postanowienia umowy, która jest wykonywana stale, w dłuższym – określonym bądź nieokreślonym czasie, przewidują, iż wynagrodzenie wypłacane będzie w okresach rozliczeniowych (miesięcznych, kwartalnych, rocznych), to przychód z tytułu usług wykonywanych w ramach tej umowy powstaje zawsze w ostatnim dniu okresu wskazanego w umowie (lub na fakturze) jako okres rozliczeniowy" - wyjaśniła Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 25 listopada 2010 r. (IBPBI/1/415-862/10/AB).

Jednak - jak podkreśliła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 7 lutego 2011 r., IPPB3/423-804/10-4/MC) - nie wystarczy samo zawarcie takiego stwierdzenia/zapisu w treści umowy z kontrahentami, czy określenie kwoty wynagrodzenia za świadczone usługi w odniesieniu do tego okresu. Istotne są także pozostałe postanowienia umowy, w tym dotyczące okresów płatności za wykonywaną usługę.

W sprawie, której dotyczyła interpretacja warszawskiej izby, spółka podpisywała umowy z klientami na 6 lub 12 miesięcy. Po ich podpisaniu były wystawiane faktury. Obejmowały one cały okres wynikający z umowy. Płatność za usługę była dokonywana z góry, jednorazowo po wystawieniu faktury.

W takiej sytuacji - jak stwierdziła izba - „nie można uznać, by usługi świadczone przez wnioskodawcę były rozliczane okresowo. Nie wyodrębniono tutaj okresu rozliczeniowego, nie ma powtarzalności/cykliczności tego okresu, a wynagrodzenie za umowę jest płatne z góry jednorazowo."

W tej sytuacji, zdaniem warszawskiej izby, nie ma zastosowania zasada, że przychód powstaje w ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W takim wypadku przychód powstaje z dniem wystawienia faktury lub uregulowania płatności, w zależności od tego, co było wcześniej.

Czytaj też artykuły:

Zobacz więcej w serwisie:

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Przychody » Kiedy powstaje przychód