Tak orzekł WSA w Poznaniu 3 marca 2011 (I SA/Po 912/10).

Spółka akcyjna planuje przekazać dywidendę w formie niepieniężnej,  przez zbycie praw do znaku towarowego. We wniosku o interpretację przepisów pytała, czy spowoduje to u niej powstanie obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o CIT.

Jej zdaniem wypłata dywidendy jest neutralna podatkowo dla wypłacającego, bez względu na to czy następuje w formie pieniężnej czy  niepieniężnej.

Organ podatkowy uznał, że spółka jest zobowiązana rozpoznać przychód w wysokości wartości rynkowej znaku towarowego, która w tym wypadku będzie równa wielkości dywidendy przysługującej akcjonariuszowi. W opisanej sytuacji dochodzi bowiem do odpłatnego zbycia części majątku, które podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Sąd nie podzielił tego stanowiska i uchylił zaskarżoną interpretację. W uzasadnieniu zauważył, że jego przyjęcie oznaczałoby podwójne opodatkowanie jednej transakcji, ponieważ podatek od dywidendy zapłaciłby akcjonariusz, a dodatkowo spółka zapłaciłaby podatek dochodowy od osób prawnych.

WSA uznał, że taki stan rzeczy jest niedopuszczalny, godzi bowiem w podstawowe zasady prawa podatkowego. W opinii sądu transfer majątku w celu wypełnienia obowiązku wypłaty dywidendy jest na gruncie prawa podatkowego tożsamy z wypłatą dywidendy w formie pieniężnej i dlatego nie podlega CIT.

Autor jest członkiem Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Komentuje Michał Brzozowicz, konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie):

Zasadniczo dywidenda jest wypłacana wspólnikom w formie pieniężnej. Jednak przedsiębiorcy z różnych powodów gospodarczych mogą zdecydować się na przekazanie jej również w formie niepieniężnej, np.  przeniesienie prawa do znaku towarowego na wspólnika.

Na gruncie przepisów prawa handlowego dopuszczalność przekazania dywidendy w formie niepieniężnej nie budzi wątpliwości a przepisy podatkowe nie różnicują opodatkowania podatkiem dochodowym dywidendy w zależności od jej pieniężnej bądź niepieniężnej formy.

Jednak organy podatkowe usilnie twierdzą, że takie zdarzenie jest de facto odpłatnym zbyciem prawa majątkowego lub rzeczy i w rezultacie powinno być opodatkowane, a przychód – ustalony zgodnie z art. 14 ustawy o CIT.

Z takim stanowiskiem trudno się zgodzić, przede wszystkim z uwagi na to, że wypłata dywidendy nie ma charakteru wzajemnego, tzn. uprawnieniu wspólnika do otrzymania dywidendy nie odpowiada żaden obowiązek wspólnika względem spółki.

W rezultacie takie zdarzenie nie ma charakteru odpłatnego, co uniemożliwia opodatkowanie go jako odpłatnego zbycia prawa majątkowego lub rzeczy na podstawie art. 14 ustawy o CIT.

Dodatkowo, jak wskazał sąd w uzasadnieniu komentowanego wyroku, nie do zaakceptowania jest stanowisko organów podatkowych, że transfer majątku powoduje powstanie przychodu zarówno po stronie spółki, jak i wspólników otrzymujących dywidendę.

Warto dodać, że tylko po stronie wspólnika dochodzi do przysporzenia majątkowego, natomiast z całą pewnością spółka nie otrzymuje żadnego przysporzenia mogącego być przedmiotem opodatkowania.

Takie stanowisko potwierdzają sądy administracyjne w innych wyrokach (zob. wyroki WSA w Kielcach z 25 marca 2010, I SA/Ke 120/10, Warszawie z 29 kwietnia 2010, III SA/Wa 374/10, i we Wrocławiu z 23 lutego 2011, I SA/Wr 1461/10).

Warto wspomnieć, że te wyroki dotyczą sytuacji, gdy zgromadzenie wspólników podjęło uchwałę o przekazaniu dywidendy w formie niepieniężnej i właśnie w takiej formie została ona przekazana.

Reasumując, zgodnie z linią orzeczniczą przekazanie dywidendy w formie niepieniężnej, podobnie jak jej wypłata w formie pieniężnej, nie powoduje powstania po stronie spółki dochodu podlegającego CIT.

Natomiast w praktyce organy podatkowe wciąż kwestionują takie podejście (np. interpretacje izb skarbowych: w Warszawie z 28 stycznia 2011, IPPB3/423-788/10-2/GJ, i w Bydgoszczy z 30 listopada 2010, ITPB3/423-459b/10/MT).

Czytaj więcej:

 

Zobacz więcej:

» Podatki i księgi » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Spółki » Dywidendy i udziały w zysku

» Firma » Spółki » Dywidendy