W przygotowanych przez Ministerstwo Gospodarki założeniach do projektu ustawy ograniczającej bariery administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców znajduje się wiele interesujących propozycji. Jedną z nich jest wprowadzenie zwolnienia od PIT dla pakietów medycznych oferowanych przez pracodawców.

Nie ulega wątpliwości, iż pakiety medyczne stanowią jedną z najpopularniejszych zachęt pozapłacowych, które pozytywnie wpływają na wizerunek firmy. Jednakże rozbieżności dotyczące opodatkowania tych świadczeń, występujące zarówno w rozstrzygnięciach organów podatkowych, jak i wyrokach sądów administracyjnych, powodują dużą niepewność prawną.

Proponowana zmiana ma na celu zaniechanie poboru podatku od nieodpłatnych świadczeń w formie pakietów medycznych z datą wsteczną, od 1 stycznia 2006 r., co jest związane z okresem przedawnienia zobowiązań podatkowych. Zgodnie z obecnym stanowiskiem organów podatkowych przedsiębiorcy, którzy nie odprowadzali zaliczek od udostępnianych pracownikom pakietów, mogą być zobligowani do uregulowania zaległości podatkowej wraz z odsetkami. Niekorzystne konsekwencje dotknęłyby również pracowników, którzy powinni skorygować swoje zeznania roczne na podstawie informacji PIT-11 otrzymanych od firmy.

Zgodnie z założeniami przygotowanymi przez Ministerstwo Gospodarki minister finansów miałby wydać rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od pakietów medycznych. Przepisy przewidują, że rozporządzenie takie może być wydane w wypadkach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatników. Jeśli chodzi o pakiety medyczne, uzasadnieniem takiego kroku może być również duża skala korekt rozliczeń podatkowych.

Na uwagę zasługuje też proponowana przez MG zmiana przepisów ordynacji podatkowej, która umożliwi organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowanie z wnioskami o wydawanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego. Wprowadzenie takiej regulacji byłoby wskazane, biorąc pod uwagę niejasne przepisy podatkowe oraz niewielką liczbę wydanych dotychczas interpretacji ogólnych.

Autor jest ekspertem w firmie doradczej KPMG

Więcej w serwisie:

Podatek dochodowy

»

Dochody pracownika i zleceniobiorcy

»

Świadczenia dla pracowników

»

Świadczenia medyczne