Przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki założenia do projektu ustawy ograniczającej bariery administracyjne dla obywateli  i przedsiębiorców zasługują na uznanie. Mam tutaj na myśli głównie zamysł skrócenia z 60 do 30 dni okresu, w którym urząd skarbowy dokonuje zwrotu VAT, oraz rozliczania podatku od importu na zasadach ogólnych, tak aby firmy nie musiały płacić VAT w ciągu dziesięciu dni, ale uiszczały go wraz ze składaną deklaracją do 25. dnia następnego miesiąca.

To dobra propozycja, co nie oznacza wcale, że stanowi zupełnie innowacyjne rozwiązanie. Już dzisiaj importerzy mogą korzystać z procedury uproszczonej, czyli rozliczania VAT przez deklarację, ale  jest ona nazbyt sformalizowana i kosztowna.  Jeżeli jeszcze dodatkowo import  nie jest prowadzony na dużą skalę, to szkoda i czasu, i pieniędzy na to, by z obecnych rozwiązań  korzystać.

Wprowadzenie rozliczenia VAT od importu na zasadach ogólnych będzie korzystne, gdyż dzięki niemu  podatek stanie się dla  polskich przedsiębiorców rzeczywiście neutralny. Ci, którzy będą mieli podatek do odliczenia, nie będą  go musieli w ogóle płacić do urzędu skarbowego. Cała operacja zostanie przeprowadzona na papierze.

Podobnie pozytywnie należy ocenić drugi pomysł dotyczący VAT, czyli skrócenie okresu na jego zwrot. Dziś już na starcie firmy mają 25 dni opóźnienia, ponieważ deklaracja podatkowa, z której wynika kwota podatku do zwrotu,  jest składana w urzędzie skarbowym do 25.  dnia następnego  miesiąca. Jeżeli do tego dodać 60 dni, podczas których urząd ma zweryfikować rozliczenie i zwrócić przedsiębiorcy pieniądze, to w sumie oczekiwanie na zwrot wynosi prawie 90 dni. W obrocie gospodarczym  rzadko która faktura jest płacona w takim terminie.

Jednocześnie ministerialna propozycja może pozytywnie wpłynąć na szybkość pracy urzędów skarbowych. Nie jest tajemnicą, że obecnie urzędnicy zabierają się do weryfikacji deklaracji z wykazaną kwotą do zwrotu około 50. dnia terminu na dokonanie tego zwrotu. Jeśli termin zwrotu zostanie skrócony do 30 dni, to powinno tylko usprawnić postępowania.

 

Autorka jest starszym menedżerem w Ernst & Young

Więcej na temat przygotowywanych zmian pisaliśmy w artykułach:

- Resort gospodarki proponuje zmiany w podatkach

- Kolejny projekt zmian w podatkach

 

Czytaj więcej w serwisie: Zwrot VAT