[b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach (IBPBI/1/415-1047/10/BK).[/b]

Przedsiębiorca prowadzi działalność polegającą na udzielaniu pożyczek. Odsetki i prowizje od udostępnionej kwoty pobiera już w momencie przekazania pieniędzy. Tak wynika ze standardowej umowy, w której jest zapis: „pożyczkodawca w dniu udzielenia pożyczki potrąca z kwoty pożyczki prowizję oraz odsetki”. Już wtedy księguje je jako przychód i chciałby wiedzieć, czy robi to we właściwym momencie.

Zapytał więc fiskusa, [b]czy przychód z odsetek i prowizji należy wykazywać już w chwili udzielania pożyczki[/b].

Katowicka Izba Skarbowa przypomniała, że odsetki od pożyczek uważa się za przychody z kapitałów pieniężnych. Tak mówi art. 17 ust. 1 pkt 1 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawy o PIT[/link]. Pobiera się od nich 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy.

[b]Rozliczenie będzie wyglądać inaczej, gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej.[/b] Podatnik prowadzi taką właśnie działalność, będzie więc miał do niego zastosowanie art. 14 ust. 1 ustawy o PIT. Mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Do przychodów nie zalicza się:

- pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych pożyczek i kredytów oraz zwróconych pożyczek, z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek,

- kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Z zawieranych przez przedsiębiorcę umów wynika, że pożyczkobiorcy przekazywana jest określona kwota w wysokości pomniejszonej o naliczone odsetki i prowizje. W wyniku tego potrącenia przedsiębiorca „otrzymuje” odsetki, a zatem przychód z tego tytułu – zgodnie z ww. art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o PIT – [b]powinien zostać rozpoznany w dacie udzielenia pożyczki[/b].

W tym samym momencie należy rozpoznać przychód z prowizji, której otrzymanie (przez potrącenie) następuje w dniu udzielenia pożyczki. Stanowi on przychód należny. W myśl bowiem art. 14 ust. 1c ustawy o PIT za datę powstania przychodu uważa się (z pewnymi wyjątkami) dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

- wystawienia faktury albo

- uregulowania należności.

[b] Reasumując, odsetki i prowizje od pożyczki są przychodem już w momencie jej udzielenia.[/b]

[ramka][b]Czytaj więcej: [link=http://www.rp.pl/temat/56092.html]kiedy powstaje przychód[/link][/b][/ramka]