W spór z doradcą podatkowym wdała się pewna księgowa, twierdząc, że jej firma nie zapłaciła podatku w poprzednich latach, więc nie ma prawa do zaliczek uproszczonych. Choć zasady ich ustalania wydają się znane, nadal budzą wątpliwości.
U przedsiębiorców rozliczających się PIT podstawę obliczenia zaliczek uproszczonych stanowi dochód wykazany w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy (2009) lub w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (2008).
[b]Przy obliczaniu zaliczki istotne jest więc, aby w zeznaniu podatnik wykazał dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej albo by dochód ten przekroczył kwotę powodującą obowiązek zapłaty podatku wynikającą z pierwszego przedziału skali podatkowej.[/b]
I właśnie ten zapis budzi wątpliwości. Dochód to nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Za podstawę obliczenia zaliczki przyjmuje się zatem dodatnią różnicę przychodów i kosztów ich uzyskania, bez odliczeń (np. straty z lat poprzednich czy składek ZUS). Nie ma znaczenia fakt zapłaty podatku w poprzednich latach.
Potwierdza to Irena Ożóg z kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Jej zdaniem, [b]aby mieć prawo do uproszczonych zaliczek, wystarczy, że za rok stanowiący bazę ich obliczenia (tj.za poprzedni rok podatkowy lub jeszcze rok wcześniej) podatnik wykazał dochód podlegający opodatkowaniu.[/b] I to zarówno gdy podlegał on opodatkowaniu według skali podatkowej (tj. był wyższy od kwoty wolnej od podatku), jak i liniowemu.
[wyimek][b]Do 21 lutego trzeba poinformować o chęci skorzystania z zaliczki uproszczonej[/b] [/wyimek]
- W żadnym razie nie jest warunkiem skorzystania z zaliczek uproszczonych, aby za rok bazowy podatnik wpłacił do kasy lub na rachunek urzędu skarbowego choćby 1 zł podatku - takiego wymogu nie stawia [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2010/DU2010Nr%2051poz%20307a.asp]ustawa o PIT[/link]. Użyty w art. 44 ust. 6b pkt 2 zwrot „albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku" nie oznacza, że ustawowym warunkiem uproszczonych zaliczek jest zapłata podatku” - stwierdza Irena Ożóg.
Jej zdaniem, w ten niefortunny sposób określono kwotę wolną od podatku. Gdy zatem w danym roku podatnik chce płacić uproszczone zaliczki, to gdy był opodatkowany liniowo w zeznaniu za rok bazowy musi wykazać dochód. Gdy zaś był opodatkowany według skali, za rok bazowy musi wykazać dochód wyższy od kwoty wolnej od podatku.
To, że [b]prawo do metody uproszczonej daje tylko dochód, a zapłata podatku nie ma znaczenia[/b], potwierdza Andrzej T. Prelicz, doradca podatkowy.
- [b]O ile dla podatników rozliczających się według skali dochód ten musi być wyższy od kwoty wolnej od podatku, o tyle liniowcom" wystarczy wykazanie w zeznaniu jakiegokolwiek dochodu[/b] - podkreśla Andrzej T. Prelicz.
Zwraca uwagę, że gdy zaliczka będzie niższa (równa) od zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne odliczanej od podatku, podatnik nie będzie jej płacił. Również to nie wpływa na prawo do uproszczonej formy.
Podatnik decydujący się na opisaną metodę musi zawiadomić urząd skarbowy do 21 lutego (termin ustawowy wypada w niedzielę).
[ramka][b]Czytaj też artykuły:[/b]
[link=http://www.rp.pl/artykul/90523,612042-Trzy-sposoby-na-wplacanie-zaliczek.html]Jest jeszcze pora na zmianę sposobu odprowadzania podatku[/link]
[link=http://www.rp.pl/artykul/90523,612069_Warto-wybrac-wplacanie-podatkow-co-kwartal-.html]Z urzędem skarbowym możesz rozliczać się co trzy miesiące[/link]
[link=http://www.rp.pl/artykul/410247,410228_Zaliczki-w-stalej-kwocie-to-mniej-biurokracji.html]Zaliczki w stałej kwocie to mniej biurokracji[/link]
[link=http://www.rp.pl/artykul/386906,386864_Przewidujesz-wyzsze-dochody--wybierz-uproszczone-zaliczki.html]Przewidujesz wyższe dochody, wybierz uproszczone zaliczki[/link][/ramka]