[b]- Spółka prowadzi kursy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. Czy są one zwolnione z VAT? Spółka takie usługi świadczy przede wszystkim dla firm. Jeżeli usługi te są zwolnione z VAT, to jakie PKWiU wykazać na fakturze?[/b] – pyta czytelnik.

Kursy dotyczące przewozu drogowego towarów niebezpiecznych są zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2004/DU2004Nr%2054poz%20535a.asp]ustawy o VAT[/link], ponieważ formy i zasady tego dokształcania są określone w odrębnych przepisach. Na fakturze należy wskazać ten przepis, a nie symbol PKWiU tej usługi.

[srodtytul]Zwolnienia bardziej opisowe[/srodtytul]

Od 1 stycznia 2011 r. weszła w życie [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2010/226/poz.1476.htm]nowelizacja ustawy o VAT z 29 października 2010 r. (DzU z 2010 r. nr 226, poz. 1476)[/link].

Celem zmian było przede wszystkim uwzględnienie w przepisach o podatku od towarów i usług [link=http://akty-prawne.rp.pl/dzienniki/du/2008/207/poz.1293.htm]Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r., zawartej w rozporządzeniu Rady Ministrów z 29 października 2008 r. (DzU nr 207, poz. 1293 z późń. zm.)[/link].

Pozwoliło to na stosowanie jednolitych zasad klasyfikacji dla celów VAT i statystycznych. Zmniejszono też znaczenie tej klasyfikacji dla celów identyfikacji towarów i usług (w szczególności usług zwolnionych z VAT) na rzecz opisu danej usługi zawartego w ustawie.

I tak, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT, zwolnione od tego podatku są usługi świadczone przez:

- jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

- uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Według art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT zwolnione są natomiast usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26 tego przepisu:

- prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub

- świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

- finansowane w całości ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle z tymi usługami związane.

Oznacza to, że zwolnione od VAT są m.in. usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

[srodtytul]Minister decyduje, jak wygląda kurs[/srodtytul]

Kursy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych niewątpliwie należy uznać za usługę dotyczą kształcenia zawodowego.

Zasady przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, wymagania w stosunku do kierowców i innych osób wykonujących czynności związane z tym przewozem reguluje ustawa z 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych (DzU nr 199, poz. 1671 z późń. zm.).

Na podstawie art. 18 ust. 2 tej ustawy zostało wydane [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/2005/DU2005Nr187poz1571.htm]rozporządzenie ministra infrastruktury z 15 września 2005 r. w sprawie kursów dokształcających dla kierowców przewożących towary niebezpieczne (DzU nr 187, poz. 1571)[/link]. Określa ono m.in.

- szczegółowe wymagania w stosunku do przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie prowadzenia kursów dokształcających,

- wzór wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające oraz wzór zaświadczenia potwierdzającego wpis przedsiębiorcy do tego rejestru,

- rodzaje i zakres kursów dokształcających oraz ich ramowy program,

- warunki przeprowadzania kursów dokształcających oraz minimalny czas ich trwania,

- szczegółowe warunki, zakres i formę egzaminu.

Dokształcenie to powinno więc być prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w tym rozporządzeniu. W związku z tym należy uznać, że kursy dotyczące przewozu drogowego towarów niebezpiecznych są zwolnione od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.

[srodtytul]Przepis czy numer statystyczny[/srodtytul]

Jak powinna wyglądać faktura za opłatę za udział w takim kursie?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w § 5 ust. 7 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Rozporzadzenia/2008/DU2008Nr212poz1337.asp]rozporządzenia z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (DzU nr 212, poz. 1337 z późń. zm.)[/link].

Przepis ten mówi, że w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT oprócz nazwy (rodzajem) towaru lub usługi wskazuje się również:

- symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej – jeżeli ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy powołują ten symbol, lub

- przepis ustawy albo aktu wydanego na podstawie ustawy, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie od podatku, lub

- przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku tę dostawę lub to świadczenie.

Jako podstawę uprawniającą do zastosowania zwolnienia na fakturze należy zatem wskazać art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT. Nie ma natomiast potrzeby wykazywać na fakturze symbolu PKWiU tej usługi, ponieważ ustawa o VAT określając to zwolnienie, nie powołuje się na taki symbol.

[ramka]Zobacz: [b][link=http://www.rp.pl/artykul/55807,588702_Wyjasnienia-MF---zwolnienia-przedmiotowe-VAT-.html]Wyjaśnienia Ministerstwa Finansów dotyczące zwolnień przedmiotowych w VAT od 1 stycznia 2011 r.[/link][/b] [/ramka]