[b]Wynika tak z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie „Rz”.[/b]
Problem dotyczył spółek, które rozpoczęły działalność w drugiej połowie 2010 r., a ich rok podatkowy będzie trwał do 31 grudnia 2011 r.
Od 1 stycznia 2011 r. na niekorzyść zmieniły się przepisy ustawy o CIT dotyczące wnoszenia aportu w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Ustawodawca uzależnił zastosowanie starych przepisów od tego, czy rok podatkowy danej spółki jest „inny niż rok kalendarzowy” i czy rozpoczął się on przed 1 stycznia.
Taki przepis przejściowy przewiduje art. 12 ust. 1 nowelizacji ustaw o podatkach dochodowych z 25 listopada 2010 r. Zakłada on, iż podatnicy CIT, u których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed 1 stycznia 2011 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2010 r.
Interpretacja tego przepisu budziła jednak wątpliwości. Pisaliśmy o tym 21 stycznia [link=http://www.rp.pl/artykul/597586.html]„Nowela z kontrowersyjnym przepisem przejściowym”[/link].
Trudno było określić na jego podstawie, które przepisy powinny stosować spółki, jeśli przedłużyły pierwszy rok podatkowy.
Ministerstwo przypomina w odpowiedzi, iż ustawa o CIT pozwala wybrać rok podatkowy niepokrywający się z kalendarzowym. Jednocześnie zgodnie z jej art. 8 ust. 2a spółki, które rozpoczęły działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego, mogą przedłużyć swój pierwszy rok podatkowy, tak by trwał on od dnia rozpoczęcia działalności do końca następnego roku kalendarzowego.
„W sytuacji wybrania przez podatnika roku podatkowego pokrywającego się z kalendarzowym skorzystanie z możliwości połączenia pierwszego i drugiego roku prowadzenia działalności w jeden rok podatkowy powoduje, że ten pierwszy rok podatkowy nie jest rokiem kalendarzowym” – czytamy.
[b]„Podatnicy, którzy podjęli po raz pierwszy działalność w drugiej połowie 2010 r. i wybrali rok podatkowy pokrywający się z rokiem kalendarzowym i przyjęli, iż pierwszy rok podatkowy będzie trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca 2011 r., mają obowiązek stosowania do końca pierwszego roku podatkowego przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.”[/b] – odpowiada Ministerstwo Finansów.
[ramka][b] Czytaj więcej [link=http://www.rp.pl/temat/56081.html]o wyborze roku podatkowego[/link] [/b][/ramka]
[ramka][b]Zobacz poradnik: [link=http://www.rp.pl/temat/565105.html]Zmiany w PIT i CIT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]