Na mocy art. 20 ust. 1 i 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link], w brzmieniu obowiązującym do końca tego roku, rezydenci – polskie spółki kapitałowe, które osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Polski, które podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, w rozliczeniu za rok podatkowy łączą je z dochodami (przychodami) osiąganymi w Polsce.

W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed odliczeniem, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

[b]Odliczenie to jest możliwe, gdy:[/b]

[b]1)[/b] spółka posiadająca osobowość prawną mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Polski uzyskuje dochody (przychody) z tytułu dywidend i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej oraz

[b]2)[/b] dochody (przychody), o których mowa, uzyskiwane są z tytułu udziału w zyskach spółki podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, na terytorium państwa, z którym Polska ma obowiązującą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwem należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacją Szwajcarską, oraz

[b] 3)[/b] spółka, o której mowa w pkt 1, posiada w kapitale spółki, o której mowa w pkt 2, bezpośrednio nie mniej niż 75 proc. udziałów (akcji).

Jeżeli zostaną spełnione te warunki, wówczas odliczeniu podlega również kwota podatku od dochodów, z których zysk został wypłacony, zapłaconego przez spółkę, o której mowa w pkt 2 powyżej, w państwie jej siedziby, w części odpowiadającej udziałowi spółki, o której mowa w pkt 1 powyżej, w wypłaconym zysku spółki, o której mowa w pkt 2.

Te przepisy, co do zasady, dotyczą jednak wyłącznie polskich spółek. Prawa takiego pozbawieni są rezydenci innych niż Polska państw członkowskich UE i EOG, prowadzący w Polsce zagraniczny zakład i przypisujący do tego zakładu dochody z dywidend uzyskanych od podmiotów mających siedzibę w państwie niebędącym państwem członkowskim UE, innym państwem należącym do EOG albo Konfederacją Szwajcarską.

W związku z niezgodnością polskich przepisów z przepisami unijnymi ustawodawca wprowadza od 1 stycznia 2011 r. zrównanie praw podatników mających siedzibę na terytorium UE lub EOG z podatnikami polskimi.

Przewidują one, że prawo do odliczeń, na warunkach określonych w omawianych przepisach, stosować się będzie również do spółek podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania – w innym niż Polska państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG – prowadzących działalność przez położony na terytorium Polski zagraniczny zakład.

Przyznana kwota odliczenia nie powinna jednak przekroczyć tej części podatku zapłaconego w obcym państwie, jaka proporcjonalnie przypada na dochód z tego źródła przypisany do zagranicznego zakładu położonego w Polsce.

[i]Autorka jest doradcą podatkowym, partnerem w Grant Thornton Frąckowiak[/i]

[ramka][b]Zobacz cały poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/585325.html]Zmiany w opodatkowaniu spółek w 2011 roku[/link] [/b] [/ramka]

[ramka] [b]Zobacz też poradnik [link=http://www.rp.pl/temat/565105.html]Zmiany w PIT i CIT w 2011 r.[/link][/b][/ramka]