Jeżeli obcokrajowiec przebywa w Polsce nie dłużej niż 183 dni, to nie ma tu miejsca zamieszkania w rozumieniu [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link]. Uważany jest za osobę zagraniczną (nierezydenta) i ma ograniczony obowiązek podatkowy (w Polsce nie rozlicza dochodów osiągniętych w innych krajach).

Zasady opodatkowania przychodów osiągniętych przez osoby niemające miejsca zamieszkania w Polsce, które są zatrudnione w polskiej firmie na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, uregulowane są w art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT. Wynika z niego, że płacą one podatek zryczałtowany. Jest on obliczany od przychodów (bez uwzględniania kosztów uzyskania przychodów) według 20-proc. stawki.

Polska firma, która zatrudnia nierezydentów na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło, jest płatnikiem tego podatku. Oprócz jego pobrania i odprowadzenia do 20 dnia następnego miesiąca do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania lub siedziby płatnika ciążą na niej obowiązki informacyjne.

[srodtytul]Gdzie przesyłać formularze[/srodtytul]

W przypadku cudzoziemców przepisy w szczególny sposób określają właściwość miejscową urzędów skarbowych. W każdym województwie został wyznaczony do tego celu jeden urząd. To do niego trzeba wysłać deklaracje IFT-1/IFT-1R. Wynika to z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=10EA3EFBF975ECCF66F192E6FC75FFAA?id=178907]rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych[/link].

[ramka][b]Przykład[/b]

Podatnik wykonuje zlecenie na terenie województwa wielkopolskiego. W takiej sytuacji płatnik przekazuje informację IFT-1/IFT-1R do Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto.[/ramka]

[ramka][b]Przykład[/b]

Obcokrajowiec wykonuje pracę na podstawie umowy o dzieło w województwie zachodniopomorskim. Wtedy właściwy miejscowo dla złożenia informacji IFT-1/IFT-1R będzie Trzeci Urząd Skarbowy w Szczecinie.[/ramka]

Informację IFT-1/IFT1R należy sporządzić zarówno wtedy, gdy pobrano zryczałtowany podatek, jak i w sytuacji gdy zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania nie było takiego obowiązku.

Deklarację PIT-8AR należy natomiast przesłać do urzędu skarbowego właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania płatnika.

[srodtytul]Gdy traktat przewiduje niższą stawkę[/srodtytul]

Wynikające z ustawy o PIT zasady poboru zryczałtowanego podatku od nierezydentów stosuje się z uwzględnieniem zawartych przez Polskę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zastosowanie wynikających z nich stawek (lub niepobranie podatku) jest możliwe, jeśli podatnik ma certyfikat rezydencji.

Jest to dokument poświadczający, że podatnik w nim wymieniony ma miejsce zamieszkania w państwie, które go wystawiło. Dane zawarte w certyfikacie muszą pozwalać na identyfikację danej osoby. Powinien więc on zawierać: imię i nazwisko lub pełną nazwę podatnika, dokładny adres, NIP, określenie kraju i okresu rezydencji.

Ocena wiarygodności i aktualności certyfikatu rezydencji spoczywa na płatniku. To on odpowiada bowiem za prawidłowe obliczenie i pobranie podatku.

Niedoręczenie płatnikowi certyfikatu rezydencji przez cudzoziemca powoduje, że płatnik ustala jego rezydencję na podstawie innych dokumentów. Zanim wypłaci mu wynagrodzenie, powinien dowiedzieć się, czy osoba ta ma w Polsce ograniczony lub nieograniczony obowiązek podatkowy.

[srodtytul]Kiedy nierezydent składa zeznanie[/srodtytul]

Jeżeli osoba fizyczna nie jest polskim rezydentem, ale dla celów podatkowych ma miejsce zamieszkania w innym kraju Unii Europejskiej lub mieszka w państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo Konfederacji Szwajcarskiej, i uzyska w Polsce przychody z umowy-zlecenia lub umowy o dzieło, to ma prawo złożyć w Polsce zeznanie.

Jest to możliwe, tylko jeśli posiada certyfikat rezydencji. Dzięki temu zamiast płacić zryczałtowany PIT, może uiścić podatek według skali. Zasadę tę stosuje się, jeśli w traktacie zawartym między Polską a innym krajem przewidziana jest taka możliwość.

Musi też być spełniony drugi warunek: organy podatkowe powinny mieć dostęp do informacji podatkowych od władz podatkowych kraju, w którym osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.

Oznacza to, że np. obywatele Ukrainy czy Białorusi nie mogą wybrać opodatkowania według skali. Do tych krajów zasada ta nie ma bowiem zastosowania.

[ramka][b]Przykład[/b]

Obywatel Niemiec osiągnął dochód w Polsce z tytułu umowy-zlecenia, a płatnik pobrał zryczałtowany podatek. Zleceniobiorca może wybrać opodatkowanie według skali podatkowej i złożyć zeznanie podatkowe.

Zaznaczenie odpowiedniego kwadratu oraz podpisanie zeznania przez zleceniobiorcę traktuje się na równi ze złożeniem wniosku o zastosowanie takiego sposobu opodatkowania.[/ramka]

Cudzoziemiec pracujący w Polsce, który chce złożyć zeznanie i opodatkować dochody z umów-zleceń lub o dzieło według skali, musi do 30 kwietnia następnego roku złożyć formularz PIT-36 lub PIT-37. Trzeba do niego dołączyć certyfikat rezydencji. Zryczałtowany podatek dochodowy pobrany od przychodów traktuje się na równi z pobraną przez płatnika zaliczką.

Złożenie zeznania może być opłacalne, np. gdy dochody obcokrajowca nie przekroczyły kwoty wolnej od opodatkowania. Wtedy odzyska on cały pobrany od niego zryczałtowany podatek.

[ramka][b]Obowiązki sprawozdawcze płatnika[/b]

Oprócz pobrania i odprowadzenia podatku płatnicy powinni:

- do końca stycznia następnego roku złożyć w urzędzie skarbowym właściwym dla płatnika zbiorczą deklarację roczną PIT-8AR,

- do końca lutego następnego roku przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych imienną informację IFT-1R (jeśli płatnik zamierza zaprzestać działalności, to z obowiązku tego powinien wywiązać się wcześniej),

- na pisemny wniosek podatnika przesłać mu oraz urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych imienną informację IFT-1 (w ciągu 14 dni od złożenia wniosku).

Formularz IFT-1/IFT-1R to informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania.

Przychody z tytułu umowy-zlecenia lub umowy o dzieło należy wykazać w części D.10, poz. 99 tego formularza.[/ramka]