Czy należy zaliczyć do nich także usługę korzystania z hotelowego Internetu bądź telefonu? O rozliczenie faktury z zagranicznego hotelu zapytała nas czytelniczka. Wyszczególniona jest na niej opłata za nocleg oraz za korzystanie z telefonu. Jeśli to drugie uzna za import usług, musi świadczenie wykazać w deklaracji VAT. Ale czy nie będzie to usługa związana z nieruchomością, której nie trzeba rozliczać w Polsce?
Mówiąc w uproszczeniu, z importem usługi mamy do czynienia, gdy miejscem jej świadczenia (opodatkowania) jest terytorium Polski. Zgodnie z art. 28b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] co do zasady miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik ma siedzibę. Szczególne zasady określono dla usług związanych z nieruchomościami.
Jak wynika z art. 28e [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link], miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym zakwaterowania w hotelach lub podobnych obiektach, jest miejsce ich położenia. Czy do takich usług zalicza się korzystanie z telefonu? Fiskus uważa, że tak.
Spójrzmy na interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPP2/443-445/10-4/MN). Spółka zapytała o rozliczenie usługi korzystania z telefonu hotelowego podczas pobytu pracownika za granicą. Otrzymała rachunek, na którym wyszczególniono wartość noclegu oraz usługę telekomunikacyjną. Czy należy ją wykazać jako import usług, czy też jest częścią usługi hotelowej, której miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości?
[wyimek]Miejsce świadczenia usługi jest tam, gdzie podatnik ma siedzibę [/wyimek]
Fiskus przychylił się do drugiego rozwiązania. Podkreślił, że na usługę hotelową wykonywaną za granicą składa się również świadczenie usługi telekomunikacyjnej. Zasadniczym świadczeniem jest zakwaterowanie pracownika w hotelu. Jest to usługa złożona, składającą się z kombinacji różnych czynności. Reasumując, korzystanie z telefonu hotelowego jest częścią usługi hotelowej. Miejscem jej opodatkowania jest kraj położenia nieruchomości.
Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez Izbę Skarbową w Warszawie (interpretacja nr IPPP3/443-499/10-7/IB). Przyznała ona, że usługi telefoniczne są związane z wynajmem nieruchomości za granicą. Należy je rozliczyć w państwie, w którym jest położona.
– To korzystne dla podatników stanowisko, gdyż nie wiąże się z dodatkowymi obowiązkami administracyjnymi polskich rozliczeń VAT. Budzi jednak pewne wątpliwości – mówi Magdalena Bartos, doradca podatkowy, menedżer w katowickim oddziale Ernst & Young. – W pewnych sytuacjach usługa telekomunikacyjna może służyć lepszemu wykorzystaniu usługi zasadniczej, czyli hotelowej, i wtedy będzie opodatkowana na zasadach przewidzianych dla usług związanych z nieruchomościami. Niemniej korzystanie z Internetu jest generalnie świadczeniem odrębnym od usługi hotelowej. Nie warunkuje jej wykonania. Internetu można przecież używać także w innych miejscach. Dlatego uważam, że usługa korzystania z sieci powinna być co do zasady wykazana w deklaracji VAT jako import usług, chyba że służy celom prywatnym.
– Warto podkreślić, że rozliczenie importu usług nie wiąże się z finansowymi konsekwencjami dla podatnika, jeśli przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego – dodaje Magdalena Bartos. – Podatek należny od importu usług jest bowiem jednocześnie podatkiem naliczonym. Obniża on VAT należny w tym samym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał).