Przedsiębiorca nie musi doliczać ich do przychodów z działalności gospodarczej. Tak twierdzą konsekwentnie organy podatkowe.

Ich zdaniem w ramach firmy rozlicza się tylko odsetki z rachunku związanego z działalnością, czyli takiego, na który przyjmowane są firmowe płatności i z niego regulowane są zobowiązania. Jeśli zaś przedsiębiorca przerzuca pieniądze w inne miejsce, aby na nich zarobić, to odsetki są zaliczane do przychodów z kapitałów pieniężnych.

[ssrodtytul]Bank potrąca ryczałt [/srodtytul]

Spójrzmy przykładowo na [b]interpretację Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB1/415-97/10-2/EC)[/b]. Przedsiębiorca ma firmowy rachunek. Na podstawie dodatkowej umowy z bankiem wolne środki z rachunku podstawowego lokowane są na koncie lokacyjnym, które funkcjonuje jako subkonto rachunku podstawowego. Pieniądze po upływie terminu, na który były zawarte lokaty, wracają na rachunek podstawowy wraz z odsetkami.

Jak je opodatkować? Zdaniem przedsiębiorcy tak jak inne przychody z działalności. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=820DECC5C90CD5A5526A3F51DC5C16BC?id=70890]ustawy o PIT[/link] do firmowych przychodów zalicza się odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z działalnością. Izba skarbowa podkreśliła jednak, że chodzi tu o rachunki, za pośrednictwem których przyjmowane są i z których dokonywane są wszelkiego rodzaju płatności. Wolne środki pieniężne przechowywane na lokatach bankowych nie są natomiast związane z działalnością. Za pośrednictwem lokat nie dokonuje się operacji gospodarczych, tj. płatności za kupione towary i usługi, nie wpływają też na nie należności.

Reasumując, [b]odsetki z lokat powinny być opodatkowane 19-proc. ryczałtem, który potrąca bank.[/b]

Podobnie było w sprawie przedsiębiorcy, który założył rachunek pomocniczy dla działalności ([b]interpretacja nr IPPB1/415-553/10-2/AM[/b]).

[srodtytul]Rachunki zagraniczne[/srodtytul]

Stanowisko fiskusa potwierdza [b]wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FSK 806/07)[/b]. Z pytaniem do urzędu wystąpił przedsiębiorca, który chce zyski z firmy ulokować w bankach w Szwajcarii i San Marino. Pieniądze będą na lokatach kapitałowych, a dochody zamierza przeznaczyć na działalność.

Zdaniem przedsiębiorcy należy je rozliczać tak jak zyski z działalności gospodarczej.

Fiskus uznał, że to niemożliwe. Podkreślił, że konto bankowe utrzymywane w związku z działalnością to takie, za pomocą którego dokonywane są rozliczenia (należności, zobowiązania) z kontrahentami, a także z ZUS i urzędem skarbowym. Jego zdaniem zagraniczne lokaty przedsiębiorcy tych funkcji nie pełnią. Dlatego odsetki powinny być rozliczane poza działalnością jako przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowany 19 proc. ryczałtem.

W skardze do sądu podatnik argumentował, że lokowanie firmowych zysków w zagranicznych bankach to część działalności polegająca na inwestowaniu.

Ale NSA przyznał rację organom podatkowym. W wyroku czytamy: „Rachunek bankowy utrzymywany w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą to taki, który służy przedsiębiorcy do prowadzenia tejże działalności. Jest to zatem rachunek, za pomocą którego dokonywane są rozliczenia z tytułu zawieranych przez przedsiębiorcę transakcji. Rozchody i przychody na takim rachunku dotyczą co do zasady odpowiednio spłacanych długów i wpłat z tytułu posiadanych wierzytelności związanych ze zobowiązaniami przedsiębiorcy zaciąganymi w prowadzonej przez niego działalności (dostawami usług lub towarów)”.

[ramka][b]Komentuje Przemysław Bogusz, doradca podatkowy, właściciel kancelarii TuboTax:[/b]

Dla fiskusa nie ma znaczenia, czy przedsiębiorca przekazuje środki na lokatę nocną, długoterminową czy rachunek pomocniczy. Odsetki od pieniędzy na takich kontach zalicza do przychodów z kapitałów rozliczanych przez bank. Za firmowy rachunek urzędy uznają konto, na które wpływają i wypływają środki z operacji związanych z działalnością. Można mieć wątpliwości, czy takie ścisłe interpretowanie pojęcia „rachunek utrzymywany w związku z działalnością” jest prawidłowe. Tym bardziej że przedsiębiorca może na tym stracić, np. gdy płaci z działalności 18-proc. podatek, a odsetki są obciążone 19-proc. ryczałtem (bez możliwości odliczenia kosztów). [/ramka]

masz pytanie, wyślij e-mail do autora[mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]