[b]Nie.[/b] Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 6 grudnia 2007 r. (ILPB1/415-82/07-2/GM)[/b].

Wynika z niej, że podatek jest świadczeniem o charakterze publicznoprawnym i nieekwiwalentnym. Podmiot, który płaci podatek, nie otrzymuje nic w zamian. Obowiązek świadczenia i jego wysokość wynika z ustawy podatkowej.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Czytelnik nie otrzymał nieodpłatnie środków finansowych. Umorzenie podatku od nieruchomości oraz kosztów upomnienia jest jedynie zmniejszeniem zobowiązań podatnika. Umorzony podatek stanowiący dochód budżetu jednostki samorządu terytorialnego nie został też przez czytelnika zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, nie może być zatem zaliczony do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przepisy mówią, że kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy o PIT. W myśl zaś art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ordynacji podatkowej.

„Dlatego też, umorzone decyzją burmistrza miasta i gminy odsetki od zaległości w podatku od nieruchomości jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów – w momencie umorzenia – nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych” – czytamy w interpretacji.

Oznacza to, że kwota umorzonych zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości, odsetek za zwłokę, jak i kosztów upomnienia – nie stanowi dla osoby, której udzielono ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

[i]Podstawa prawna:

- ustawa z 29 sierpnia 1997 r. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?id=176376]ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link].[/i]