Podatnicy mają od 2004 roku możliwość rozliczania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej przy zastosowaniu preferencyjnej stawki liniowej – 19 proc. W przepisach obowiązywały jednak ograniczenia, które zabraniały zastosowania stawki liniowej podatnikowi wykonującemu w poprzedzającym i bieżącym roku podatkowym na rzecz byłego pracodawcy takie same usługi jak w ramach stosunku pracy.
W 2007 r. w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] pojawiła się nowa definicja działalności gospodarczej oraz lista czynności, które określają, kiedy aktywność biznesowa nie jest traktowana jako forma pozarolniczej działalności gospodarczej. Świadcząc usługi na rzecz byłego pracodawcy, należy pamiętać, iż aktywność nie będzie traktowana jako działalność gospodarcza, jeżeli zaistnieje jedna z poniższych przesłanek:
- zlecający wykonanie czynności ponosi odpowiedzialność wobec osób trzecich,
- czynności wykonywane są pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego,
- wykonujący czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Sytuację zmieniła nowelizacja przepisów wprowadzona [link=http://]ustawą z 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw[/link]. Na jej mocy [b]został uchylony punkt, który zakazywał stosowania stawki 19-proc. w przypadku opodatkowania usług, które podatnik wykonywał na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy w roku poprzedzającym rok podatkowy[/b].
Osoba przechodząca na działalność gospodarczą w ciągu roku podatkowego będzie zatem mogła skorzystać ze stawki liniowej już od początku następnego roku podatkowego. Podatnik przechodzący na samozatrudnienie w trakcie 2010 roku już od następnego roku podatkowego, tj. od 2011 roku, będzie mógł świadczyć usługi na rzecz byłego pracodawcy i rozliczać się stawką 19-proc. Zgodnie z wcześniej obowiązującymi przepisami miałby taką możliwość dopiero od roku 2012.
Zmiana ta jest korzystna dla wszystkich, którzy planują rozpoczęcie działalności gospodarczej i wykonywanie na rzecz swojego byłego pracodawcy takich samych usług jak podczas trwania stosunku pracy. Przede wszystkim ze względu na możliwość korzystania z atrakcyjnej formy opodatkowania, jaką dla podatnika jest rozliczanie się podatkiem liniowym (dotyczy przedsiębiorców o przewidywanych dochodach powyżej 85 500 zł rocznie).
Osoba przechodząca na działalność gospodarczą w ciągu roku podatkowego będzie mogła skorzystać ze stawki liniowej już od początku następnego roku podatkowego, nie czekając dodatkowego roku podatkowego.
Pozostaje jeszcze przepis zawarty w art. 9a ust. 3 punkt 2 ustawy, który zabrania osobom świadczącym usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy zastosowania stawki liniowej w bieżącym roku podatkowym. Dopuszcza się możliwość zastosowania od razu preferencyjnego opodatkowania, ale tylko w przypadku, kiedy zakres usług świadczony w ramach umowy o współpracy jest zupełnie inny niż czynności wykonywanych w ramach umowy o pracę.
[ramka][b]WAŻNE [/b]
Warunkiem zastosowania stawki liniowej jest złożenie oświadczenia o wyborze formy opodatkowania. [/ramka]
[i]Autorka jest ekspertem w SOHOfinance [/i]