Wszystko przez to, że obowiązujące od 16 lipca znowelizowane przepisy kodeksu pracy i ustawy o PIT [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=357309](DzU nr 105, poz. 655)[/link] zawężają zakres dotychczasowych zwolnień.

– Przedmiotem sporów mogą być świadczenia przyznane po 16 lipca w związku np. ze studiami podyplomowymi, doktoranckimi oraz licencjackimi – mówi dr Dariusz Strzelec, adwokat z kancelarii Brzezińska, Narolski, Mariański Adwokaci. 

Pracodawcy, którzy inwestują w swoje kadry, mogą ponosić wydatki o różnym charakterze. Do pierwszej grupy zalicza się szkolenia podnoszące poziom umiejętności związanych z wykonywaną pracą. Są to m.in.: seminaria, odczyty, prelekcje, wykłady, kursy specjalizacyjne. W tej grupie umieścić należy także kursy językowe, jeśli pracownik zatrudniony jest na stanowisku wymagającym znajomości języka obcego. 

[wyimek]Za podnoszenie kwalifikacji można by również uznać zdobywanie wiedzy ogólnej[/wyimek]

Do drugiej grupy zaliczyć należy szkolenia podnoszące poziom wiedzy ogólnej i zawodowej pracownika. Chodzi m.in. o naukę w szkołach publicznych i niepublicznych, w szkołach wyższych, na studiach podyplomowych oraz studiach MBA. 

Dotychczas szkolenia niezbędne dla wykonywania obowiązków pracownika na danym stanowisku w ogóle nie były uznawane za jego przychód. Te natomiast podnoszące ogólny poziom wiedzy i wykształcenia czy też związane z planowaną zmianą stanowiska pracy stanowiły przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Niemniej jednak wartość świadczeń przyznanych przez pracodawcę zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego mogła być zwolniona z daniny na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o PIT[/link]. 

Jak podkreśla dr Dariusz Strzelec, analiza przepisów dodanych do kodeksu pracy, szczególnie tych przewidujących świadczenia gwarantowane osobom podnoszącym kwalifikacje zawodowe, [b]może sugerować, iż do podnoszenia kwalifikacji należy również dbanie o ogólny poziom wiedzy[/b]. Przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą (art. 103[sup]1[/sup] § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link]).  

– Wątpliwości powstają w związku z nowym brzmieniem art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT. Teraz zwolnienie ma węższy zakres. Ustawodawca wyraźnie zwolnił bowiem od podatku jedynie świadczenia związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, pomijając fragment przewidujący zwolnienie również dla podnoszenia kwalifikacji ogólnych.

Może to stanowić zarzewie nowych sporów z administracją podatkową, bardzo prawdopodobne, jeśli przeanalizujemy, w jaki sposób ewoluuje nastawienie jej organów do opodatkowywania pozapłacowych świadczeń pracowniczych – mówi dr Dariusz Strzelec.