[b]Czy jeśli rozpocząłem działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową, mogę w przypadku rozwiązania umowy o pracę z pracodawcą, dla którego pracowałem jako aplikant radcowski, kontynuować opodatkowanie przychodów w ten sposób, jeśli będę w ramach tej działalności świadczył na rzecz dotychczasowego pracodawcy czynności odpowiadające wykonywaniu zawodu radcy prawnego?[/b]
[b]Tak.[/b] Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 11 czerwca 2010 r. (IPPB1/415-266/10-2/MT)[/b].
Możliwości wyboru 19-proc. stawki liniowej zostali pozbawieni ci podatnicy, którzy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej uzyskują przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, a usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał bądź wykonuje na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy w roku podatkowym lub roku poprzedzającym rok podatkowy w ramach stosunku pracy.
Izba stwierdziła, że czynności składające się na treść wykonywanego zawodu radcy prawnego nie odpowiadają czynnościom wykonywanym jako aplikant radcowski w oparciu o zawartą umowę o pracę. „Czynności radcy prawnego nie mogły być wykonywane przez Wnioskodawcę dotychczas (w ramach umowy o pracę), gdyż nie zezwalają na to przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=166508]ustawy z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (tj. z 2002 r. DzU nr 123, poz. 1059 ze zm.)[/link]” – czytamy w interpretacji.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 i art. 6 ust. 1 wspomnianej ustawy zawód radcy prawnego polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych. Natomiast celem aplikacji radcowskiej jest przygotowanie aplikanta do należytego i samodzielnego wykonywania zawodu radcy prawnego.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 52, poz. 307)[/link][/i]