Istotą cesji jest przejęcie przez osobę trzecią (nowego korzystającego) praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu (w tym m.in. prawa do użytkowania przedmiotu leasingu, obowiązku regulowania należności wobec finansującego).
Sytuacje, w których korzystający przenosi na osobę trzecią prawa i obowiązki wynikające z zawartej umowy leasingu, nie należą do rzadkości. Dzieje się tak m.in., gdy przedmiot leasingu utracił swoją przydatność dla korzystającego lub sytuacja finansowa korzystającego nie pozwala na dalsze uiszczanie opłat leasingowych.
Co do zasady stronom pozostawiona jest swoboda w zakresie ustalenia warunków cesji. Mogą m.in. postanowić, że dotychczasowemu korzystającemu przysługuje wynagrodzenie za przeniesienie praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu. Ustawodawca nie uregulował jednak podatkowych konsekwencji cesji praw i obowiązków wynikających z zawartej umowy.
Organy podatkowe potwierdzają, że cesja umowy leasingu nie wiąże się z koniecznością skorygowania kosztów uzyskania przychodów o wydatki poniesione w związku z leasingiem (nawet jeśli zostanie dokonana np. przed upływem 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji w przypadku leasingu operacyjnego). Dopóki trwa umowa leasingu, korzystający może zaliczać do kosztów wydatki ponoszone w związku z zawarciem umowy (w tym m.in. czynsz inicjalny, opłaty manipulacyjne, raty leasingowe). Wydatki te nie będą stanowiły dla dotychczasowego korzystającego kosztów dopiero od momentu cesji [b](tak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 11 marca 2008 r., IBPB3/423-373/07/MS).[/b]
Cesja umowy leasingu nie wpływa również na dotychczasowe rozliczenia korzystającego z tytułu VAT.
Jeśli przeniesienie praw i obowiązków z umowy leasingu ma charakter odpłatny, mamy do czynienia ze świadczeniem usługi na gruncie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]. Dotychczasowy korzystający będzie w takim wypadku zobowiązany udokumentować cesję fakturą. Obowiązek podatkowy powinien powstać na zasadach ogólnych – tzn. z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w siódmym dniu, licząc od dnia cesji.
W przypadku przeniesienia praw i obowiązków z umowy leasingu za wynagrodzeniem po stronie dotychczasowego korzystającego powstanie też przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeżeli dotychczasowy korzystający prowadzi działalność, to – zdaniem organów podatkowych – przychód z cesji leasingu powinien być uznany za przychód związany z działalnością.
[ramka][b]PCC może być trudno uniknąć[/b]
[b]W praktyce może się zdarzyć, że cesja leasingu nie będzie objęta zakresem ustawy o VAT (np. umowa zostanie zawarta między podmiotami nieprowadzącymi działalności gospodarczej). [/b]W takim wypadku należałoby rozważyć konieczność uiszczenia [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0788FC199FF9D8FB3843C5D634417688?id=185384]podatku od czynności cywilnoprawnych[/link] (PCC). Wśród czynności objętych PCC ustawa nie wymienia cesji wierzytelności.
Organy podatkowe uznają jednak, że podatek od czynności cywilnoprawnych należy się, gdy umowa cesji przyjmuje postać którejkolwiek z umów wskazanych w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych – np. umowy sprzedaży[b] (interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 23 października 2008 r., IPPB2/436-269/08-5/AF).[/b][/ramka]
[i]Autorka jest doradcą podatkowym w Sendero tax & legal[/i]