Nie ma jednak przeszkód, aby u prowadzącego zakład pracy chronionej czy zakład aktywności zawodowe, kosztami były wydatki sfinansowane z tego funduszu.

Wynika tak z [b]interpretacji ogólnej ministra finansów z 5 marca 2010 r. (DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871).[/b]zw

[srodtytul]Zwolnienie dla nieruchomości[/srodtytul]

W myśl art. 31 ust. 1 pkt 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6B7B62C722A10DEF833A8DAC4DDFB643?id=257066]ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link] prowadzący zakład pracy chronionej (zakład aktywności zawodowej) zwolniony jest w stosunku do tego zakładu m.in. z podatku od nieruchomości.

Zasady przyznawania tego zwolnienia określa art. 7 ust. 2 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8CEF2536719A01AF76F7D479ADA936E4?id=182297]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 121, poz. 844 ze zm.)[/link].

[b]Zgodnie z nim zwalnia się od podatku od nieruchomości prowadzących zakłady pracy chronionej (zakłady aktywności zawodowej) w zakresie przedmiotów opodatkowania zgłoszonych wojewodzie[/b], jeżeli zgłoszenie zostało potwierdzone decyzją w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej (zakładu aktywności zawodowej) albo zaświadczeniem, zajętych na prowadzenie tego zakładu.

Zwolnienie nie dotyczy jednak przedmiotów opodatkowania znajdujących się w posiadaniu zależnym podmiotów niebędących prowadzącymi zakłady pracy chronionej (zakłady aktywności zawodowej).

[srodtytul]Pieniądze trzeba wpłacić[/srodtytul]

Uzyskane środki ze zwolnienia od podatku od nieruchomości prowadzący zakład pracy chronionej zobowiązany jest przekazać na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) w wysokości 10 proc. oraz na zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) w wysokości 90 proc.

Prowadzący zakład aktywności zawodowej zobowiązany jest natomiast przekazać środki z tego zwolnienia na zakładowy fundusz aktywności (ZFA).

[srodtytul]Nie wszystko wolno uwzględnić[/srodtytul]

Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych[/link] oraz [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link] mówią, że [b]kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów[/b], z wyjątkiem wymienionych w tych ustawach, które do tych kosztów nie są zaliczane.

Zgodnie z tymi przepisami nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika.

Kosztami tymi są jednak m.in. podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

Niestety, [b]tworzony przez prowadzącego zakład pracy chronionej ZFRON lub przez prowadzącego zakład aktywności zawodowej ZFA nie jest, w myśl ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, funduszem tworzonym w ciężar kosztów[/b]. Ma to określone skutki.

[b]Przekazywane wpłaty na ZFRON (ZFA), odpowiadające środkom uzyskanym ze zwolnienia od podatku od nieruchomości, nie mogą stanowić kosztów podatkowych w momencie przekazania ich na tego rodzaju fundusz.[/b]

Potwierdza to również orzecznictwo. W piśmie ministra finansów przywołany został [b]wyrok NSA z 5 września 2006 r. (II FSK 1179/05[/b]).

W ministerialnym piśmie czytamy: „Zauważa się ponadto, że podatnicy zwolnieni od podatku od nieruchomości, w oparciu o wyżej przytoczony przepis art. 7 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, zobowiązani są w formularzu (ZN-1B), stanowiącym załącznik do deklaracji na podatek od nieruchomości oraz informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych, wykazywać dane dotyczące zwolnienia podatkowego, tj. powierzchnię gruntów, budynków (ich części) oraz budowli. W formularzu tym, podobnie jak w samej deklaracji (informacji), nie podaje się wysokości podatku od nieruchomości od przedmiotów objętych zwolnieniem od tego podatku.

W rzeczywistości przekazaniu na ZFRON (ZFA) podlega nie kwota podatku od nieruchomości, ale środki w wysokości podatku od nieruchomości, który nie został ustalony (określony) w wyniku zastosowania zwolnienia”.

[srodtytul]Czasem da się odliczyć[/srodtytul]

Minister zauważa, że [b]o ile brak jest podstaw do zaliczenia do kosztów podatkowych uzyskanych środków ze zwolnienia podatkowego w momencie ich przekazania na ZFRON (ZFA), to nie ma przeszkód, aby tymi kosztami były u prowadzącego zakład pracy chronionej (zakład aktywności zawodowej) wydatki sfinansowane z tego funduszu (w tym pochodzące ze środków z tego zwolnienia). Jest tylko jeden warunek[/b].

Wydatki te muszą spełniać warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych albo art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

[b]W przypadku wydatków inwestycyjnych kosztami tymi będą odpisy amortyzacyjne[/b], przy spełnieniu warunków przewidzianych w art. 16a – 16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych albo w art. 22a – 22o ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

[ramka][b]Uwaga [/b]

U prowadzącego zakład pracy chronionej kosztem uzyskania przychodów jest także poniesiona wpłata na PFRON (w wysokości 10 proc. środków pochodzących ze zwolnienia od podatku od nieruchomości).

Stanowi ona rodzaj kosztu (pośredniego), który związany jest z funkcjonowaniem (zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodów) zakładów pracy chronionej.[/ramka]

[b]Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/55964,447091_Minister_kwestionuje_koszty_.html]"Minister kwestionuje koszty”[/link][/b]