Większość osób prawnych – tych, których rok podatkowy zbiega się z kalendarzowym – do 31 marca ma obowiązek rozliczyć się z fiskusem z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]podatku dochodowego (CIT)[/link].

Oprócz przygotowania samego zeznania rocznego CIT-8, podatnicy ci powinni sporządzić dodatkowe załączniki do niego oraz – co z pewnością najistotniejsze – w tym terminie uregulować podatek dochodowy.

Obecnie obowiązujące w Polsce zeznania i formularze podatkowe dotyczące sprawozdawczości CIT wyglądają ubogo w porównaniu z ich zagranicznymi odpowiednikami (zarówno europejskimi, jak i amerykańskimi).

Podstawową różnicą jest np. brak powiązania wyniku finansowego z wynikiem podatkowym czy bardzo niski poziom szczegółowości (brak obowiązku przedstawienia wyjaśnień dotyczących różnic między wynikiem finansowym a podatkowym w podziale na trwałe i przejściowe).

W praktyce podatnicy napotykają najczęściej problemy z ustaleniem dochodu bądź straty podatkowej, co z reguły wynika z nieprecyzyjnych przepisów oraz często rozbieżnych interpretacji organów podatkowych.

W dwóch poprzednich latach pisząc o podatkowym zamknięciu roku staraliśmy się przybliżyć czytelnikom problemy związane z „technicznym” wypełnieniem zeznania rocznego CIT-8 wraz z załącznikami (CIT-8/O, CIT-D czy CIT-ST).

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/90279.html]Zobacz, jak wypełnić CIT-8 i składane razem z zeznaniem załączniki[/link][/b]

W tym roku przedstawiamy najczęstsze problemy związane z rozliczeniem w zeznaniu przychodów i kosztów, z którymi borykają się podatnicy CIT, m.in. ustalenie kosztów na przełomie lat, konieczność korygowania przychodów w wyniku wystawienia faktur korygujących, kwestia niedoborów i nadwyżek wynikających ze spisu z natury czy alokowanie kosztów wynagrodzeń i składek ZUS do odpowiedniego okresu.

Mamy nadzieję, że nasze wyjaśnienia pomogą w prawidłowym ustaleniu wysokości dochodu i przygotowaniu zeznania rocznego CIT-8 wraz ze wszystkimi obowiązkowymi załącznikami na czas.

[i]Autor jest doradcą podatkowym, starszym menedżerem w zespole Tax Management & Accounting Services w PricewaterhouseCoopers[/i]

[b]Zobacz również:[/b]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/444746.html]CIT-8 to nie wszystko[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/444748.html]Fakturę korygującą przychód ujmujemy wstecz czy na bieżąco? [/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/444749.html]Rozliczenie składek na grupowe ubezpieczenie pracowników[/link] [/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/444762.html]Nieodpłatne poręczenie to też przychód[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/444768.html]Jak rozliczyć niedobory i nadwyżki inwentaryzacyjne[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/444772.html]Warto przejrzeć nieściągalne wierzytelności i zalicz odpisy do kosztów[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/444773.html]Moment rozliczenia straty za 2009 rok[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/445101.html]Jak przyporządkować koszty do właściwego roku podatkowego [/link] [/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/445100.html]Kiedy potrącamy premie pieniężne[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/445122.html] Wynagrodzenia pracowników i składki ZUS można rozliczyć memoriałowo[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/445124.html]Kiedy ująć koszty składek ZUS[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/445147.html]Odsetki na rachunku wspólnoty[/link][/i]

[i][link=http://www.rp.pl/artykul/445149.html]Rozliczenie remontu za kredyt[/link][/i]

[b]Więcej o CIT-8 w naszym serwisie:[/b]

[i][link=http://www.rp.pl/temat/275289.html] rp.pl » Dobra Firma » Podatki » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Deklaracje i zeznania » CIT-8 [/link][/i]