[b]Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione przez wierzyciela na uregulowanie należności za przeprowadzenie egzekucji komorniczej dokonanej w celu wprowadzenia właścicieli (wierzyciela) w posiadanie majątku stanowiącego ich źródło przychodów?[/b]

[b]Tak.[/b] Wydatki mogą być zaliczone do kosztów pod warunkiem, że pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskanym lub spodziewanym przychodem, w tym służą zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów (w okresie ponoszenia lub w przyszłości) oraz zostały należycie udokumentowane.

Wydaje się, że działania prowadzone przez komornika i związane z tym wydatki mają związek i wpływ na uzyskanie przychodów z najmu, skoro tylko w wyniku ich poniesienia właściciele nieruchomości mogli wejść w posiadanie nieruchomości, która następnie stała się przedmiotem najmu.

Gdyby wydatki te nie zostały poniesione, właściciele nie mogliby dysponować nieruchomością, a tym samym nie mogliby uzyskiwać przychodu z najmu.

„Słusznym zatem jest uznanie, że wydatki poniesione na pokrycie należności za przeprowadzenie egzekucji komorniczej (...) stanowią koszty uzyskania przychodów, gdyż spełniają przesłankę zabezpieczenia źródła przychodów i nie są to jednocześnie wydatki wymienione w zamkniętym katalogu kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ich poniesienie ma bowiem na celu odzyskanie nieruchomości, której najem będzie stanowił źródło przychodu” – czytamy w interpretacji [b]Izby Skarbowej w Katowicach z 27 listopada 2008 r. (IBPB2/415-1500/08/BJ).[/b]

Warto pamiętać, na co zwróciła uwagę również izba skarbowa, że zaliczenie wspomnianych wydatków do kosztów uzyskania przychodów z najmu może być dokonane tylko w tej części, w której wydatek wiąże się ze źródłem przychodu.

Oznacza to, że takiego związku nie będzie miała ta część kosztów poniesionych tytułem uregulowania należności za przeprowadzenie egzekucji komorniczej, która proporcjonalnie przypada na tę część nieruchomości, która nie jest przedmiotem najmu (np. służy osobistym celom właściciela). Poniesiony wydatek nie może zatem być w tej części zaliczony do kosztów uzyskania przychodów z najmu.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).[/link][/i]