[b]Spółka komandytowa, której wspólnikami są dwie osoby fizyczne (nierezydenci), oraz spółka z o.o. udzieliły oprocentowanej pożyczki niemieckiej spółce kapitałowej. Firma ta w związku z pożyczką zobowiązana jest do corocznych spłat odsetek.

Do jakiego źródła należy zaliczyć przychody uzyskiwane przez wspólnika spółki komandytowej będącego osobą fizyczną z tytułu otrzymanych przez spółkę odsetek od pożyczki?

Udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem działalności gospodarczej spółki komandytowej.[/b]

Odsetki od pożyczki uzyskiwane przez wspólnika spółki komandytowej będącego osobą fizyczną należy zakwalifikować do źródła przychodów, jakim są kapitały pieniężne, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Potwierdził to [b]dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 24 listopada 2009 r. (IPPB1/415-639/09-2/EC)[/b].

Organ przypomniał w interpretacji, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali.

W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Zgodnie z jej przepisami odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1: przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (pkt 3) i kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych (pkt 7).

Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT odsetki od pożyczek. Od dochodów (przychodów) z odsetek od pożyczek z wyjątkiem, gdy udzielenie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej, pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy.

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych osobie fizycznej (nawet gdy jest wspólnikiem spółki) należą się pożytki, jakie płyną do spółki w związku z istniejącą wierzytelnością.

A to oznacza, że uzyskane przychody z odsetek od udzielonej pożyczki są w całości przysporzeniem wierzyciela. Skoro udzielanie pożyczek nie jest przedmiotem prowadzonej przez spółkę komandytową działalności gospodarczej, to przychody uzyskiwane z udzielonej spółce niemieckiej pożyczki nie będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Będą to przychody z kapitałów pieniężnych objęte 19-proc. zryczałtowanym podatkiem bez pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania. Ponieważ podatnikami są poszczególni wspólnicy spółki, uzyskają oni przychody z kapitałów pieniężnych proporcjonalnie do udziału w zyskach spółki.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.[/link]).[/i]