Organy podatkowe nie pozwalają na takie rozliczenia, czego przykładem jest [b]interpretacja Izby skarbowej w Warszawie z 27 stycznia 2009 r. (IPPB1/415-1312/08-2/EC).[/b]
Izba stwierdziła, że wydatku na zakup okularów korekcyjnych nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej. Co prawda podatnik może odliczać dla celów podatkowych wszelkie koszty, jeśli wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.
Należy jednak pamiętać, że wykazanie związku poniesionych kosztów z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz okoliczność, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiąganych przychodów obciąża podatnika.
„Wydatki na ochronę zdrowia należą do wydatków o charakterze osobistym. Gdy zaistnieje wada wzroku czy też jej pogłębianie się, podatnik jest zmuszony kupić okulary z odpowiednimi szkłami niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.
Bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma zatem realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług radcy prawnego. Nie może zatem być kosztem” – czytamy w interpretacji.
Nie zawsze jednak fiskus jest tak rygorystyczny. Na przykład [b]Urząd Skarbowy w Grudziądzu (interpretacja z 18 stycznia 2007 r., USIII/415-70/170/06)[/b] stwierdził, że wydatki na badanie wzroku oraz zakup okularów korekcyjnych, jako mające związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mające wpływ na jakość świadczonych usług i wielkość osiągniętego przychodu, można zaliczyć do kosztów.
Podstawa prawna:
– ustawa z 26 lipca 1991 r. o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link]