Część importerów win dokonujących rozliczeń na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów ma wątpliwości, jak prawidłowo rozliczyć niektóre wydatki związane z promocją sprzedaży. Przedsiębiorcy ci organizują bezpłatne degustacje win dla klientów. W tym celu z zakupionych win otwierają butelki poszczególnych gatunków i rozlewają do kieliszków na bezpłatnych degustacjach. Nie są to jednak specjalne butelki przeznaczone na tzw. próby, lecz pełnowartościowe produkty, które mogłyby zostać sprzedane. Klienci nie otrzymują żadnych gratisów ani darmowych butelek. Jedyna możliwość zapoznania się z winem przed jego kupnem to właśnie taka degustacja.

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są te, które poniesiono w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Wyjątkiem są jedynie wyszczególnione w ustawie koszty, których nie można rozliczyć w ten sposób.

Sposób prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów wskazuje rozporządzenie ministra finansów. Zawarte w nim objaśnienia określają, w jakich kolumnach należy wpisywać poszczególne przychody i rozchody. Zgodnie z nimi [b]kolumna 10 jest przeznaczona do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Natomiast kolumna 13 do wpisywania pozostałych kosztów[/b] (poza wymienionymi w kolumnach 10 – 12). Wyjątkiem są te wydatki, których według ustawy o podatku dochodowym nie uznaje się za koszty.

Zatem wina wykorzystane na degustacje, jeżeli zostały ujęte w kolumnie 10 podatkowej księgi przychodów i rozchodów, należy przenieść, na podstawie dowodu przesunięć, z kolumny 10 do kolumny 13 księgi, uwzględniając cenę zakupu (jest to cena, jaką nabywca płaci za kupione składniki majątku, pomniejszona o [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]VAT[/link] podlegający odliczeniu, a przy imporcie powiększona o należne cło, podatek akcyzowy oraz opłaty celne dodatkowe, obniżona natomiast o rabaty, opusty i inne podobne obniżenia).

[b]Potwierdziła to Izba Skarbowa w Poznaniu (interpretacja z 28 stycznia 2009 r., ILPB1/415-81/09-3/AMN).[/b]

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Stanisław prowadzi firmę zajmującą się importem win. Przedsiębiorca rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W ramach swojej działalności aby poprawić sprzedaż, stosuje bezpłatne degustacje win dla klientów. W tym celu zawsze otwiera butelki będące pełnowartościowym towarem. Przedsiębiorca może rozliczyć wydatki poniesione na zakup win wykorzystanych na bezpłatne degustacje. Tego rodzaju wydatki stanowią bowiem koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez importera działalności gospodarczej.[/ramka]