Skoro czytelnik umawia się z kontrahentem na sprzedaż w walucie obcej i w takiej walucie otrzymuje należność, to występują różnice podatkowe. Bez znaczenia jest, że należność wpływa w ratach.

Zgodnie bowiem z art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (i art. 24c ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) różnice kursowe powstają, jeżeli wartość przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP jest niższa (bądź wyższa) od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia. Gdy jest niższa, wówczas różnice kursowe są dodatnie. Jeżeli jest wyższa, to różnice kursowe są ujemne.

Wynika z tego zatem, że z różnicami kursowymi mamy do czynienia wtedy, gdy należność jest określona w walucie obcej i w takiej walucie jest też otrzymana.

[b]Potwierdziła to Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 4 marca 2009 r. (IPPB5/423-269/08-4/AS)[/b].

Różnice kursowe należy każdorazowo odnosić do dnia otrzymania każdej z rat. Także zdaniem Konrada Goździora, doradcy podatkowego w Rödl & Partner Roedl, Jamroży, Majchrowicz-Bączyk, Smagowicz-Tokarz Kancelaria Prawna sp.k., do wyliczenia różnic kursowych prawidłowe jest zatem przyjęcie różnicy pomiędzy wartością przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej, przeliczonego na złote według kursu średniego z dnia poprzedzającego dzień uzyskania przychodu a wartością przychodu wyrażonego w walucie obcej, przeliczonego według faktycznie zastosowanego kursu waluty w dniu otrzymania tej należności.

Jako, że istotny jest tu moment otrzymania zapłaty, różnice kursowe należy każdorazowo odnosić do dnia otrzymania każdej z rat.