Źródłami przychodów są działalność wykonywana osobiście i pozarolnicza działalność gospodarcza.

Za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych – prowadzoną we własnym imieniu, bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4 – 9.

Jest to zatem działalność zarobkowa, czyli służąca osiąganiu zysków, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. A to oznacza, że jest to działalność przygotowana i uporządkowana, która ma charakter powtarzalny.

Zwróciła na to uwagę[b] Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 14 września 2009 r. (IPPB1/415-556/09-2/MT)[/b].

[srodtytul]Z nastawieniem na profity[/srodtytul]

Izba wyjaśniła, że działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć.

Jednak brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, że działalność taka nie będzie faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze się wiąże z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

[srodtytul]Czynności zorganizowane i ciągłe...[/srodtytul]

Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=214FCDEAC4488BC160DE9D2442B86E5B?id=80474]ustawy o PIT[/link] wymagają również, aby czynności wykonywane były w sposób zorganizowany i ciągły, przy czym możliwe jest osiąganie dochodów z tego rodzaju działalności bez spełnienia niektórych formalnych elementów organizacji (np. rejestracji urzędowej), gdyż prowadzenie działalności gospodarczej jest kategorią obiektywną, niezależnie od tego, jak działalność tę ocenia sam prowadzący ją podmiot i jak ją nazywa oraz czy dopełnia ciążących na nim obowiązków z działalnością tą związanych.

Za takim rozumieniem pojęcia „zorganizowany” przemawia również definicja słownikowa. Zgodnie z nią organizować to przygotowywać, zakładać jakieś przedsięwzięcie, nadawać czemuś reguły, wprowadzać porządek. Potwierdził to też [b]WSA w Opolu w wyroku z 7 maja 2008 r. (I SA/Op 18/08)[/b].

Co do kryterium ciągłości w wykonywaniu działalności, chodzi o wyeliminowanie przedsięwzięć o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Ciągłość w wykonywaniu działalności oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania. Nie wyklucza on jednak możliwości prowadzenia działalności gospodarczej tylko sezonowo lub do czasu osiągnięcia postawionego sobie celu, i to bez względu na okres, w którym cel ten miałby być realizowany. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku.

[srodtytul]... oraz powtarzalne[/srodtytul]

Przez powtarzalność rozumie się cały szereg wielokrotnie powtarzanych czynności podejmowanych w konkretnym celu. Taki zespół wielokrotnie powtarzanych czynności (nie zaś czynności sporadyczne, oderwane od siebie, niepowiązane ze sobą) w dziedzinie wytwórczej, usługowej lub handlowej, podejmowanych w celach zarobkowych i na własny rachunek, można uznać za prowadzenie działalności gospodarczej.

[ramka] [b]Przykład[/b]

Pan Adam jest zatrudniony na umowę o pracę w firmie X. Dodatkowo nawiązał okazjonalną współpracę z tzw. bankiem zdjęć – firmą pośredniczącą w sprzedaży zdjęć. Współpraca ta polega na wgraniu na serwer firmy pośredniczącej w sprzedaży zdjęć dotychczas wykonanych oraz kolejnych stworzonych w przyszłości oraz otrzymywaniu przychodu za fotografie, którymi zainteresują się klienci banku zdjęć. Pan Adam otrzymuje określony procent ceny faktycznie sprzedanych zdjęć.

Mimo że przychód uzyskany z tej współpracy jest trudny do przewidzenia i może ulegać zmianom zależnie od zainteresowania klientów firmy pośredniczącej w sprzedaży zdjęć, to pan Adam wykonuje działania, które – podjęte w sposób zorganizowany i ciągły – mają na celu osiągnięcie zysku ze sprzedaży, co jest charakterystyczne dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej. Tym samym przychody uzyskiwane z tytułu sprzedaży zdjęć stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.[/ramka]

[ramka] [b]Trzy ważne elementy[/b]

O pozarolniczej działalności gospodarczej można mówić, gdy spełnione są trzy przesłanki:

- zarobkowy cel działalności,

- wykonywanie działalności w sposób zorganizowany i ciągły,

- prowadzenie działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.[/ramka]