W § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1F86A1CDE82CE60F29B6D10BA5ED09B0?id=72344]rozporządzenia z 1993 r.[/link] wyraźnie zapisano, że kształcenie w formach szkolnych obejmuje naukę w szkołach wszystkich szczebli: począwszy od podstawówki, poprzez szkoły ponadpodstawowe, a skończywszy na wyższych uczelniach. Chodzi więc m.in. o studia magisterskie i licencjackie, studia podyplomowe organizowane na wyższych uczelniach.
[srodtytul]Przede wszystkim urlop i zwolnienie na zajęcia [/srodtytul]
§ 4 ust. 1 tego rozporządzenia określa zakres świadczeń przysługujących pracownikowi, który podejmuje w szkole (od podstawówki do uczelni wyższej) naukę na podstawie skierowania zakładu pracy. Są wśród nich świadczenia obowiązkowe i dodatkowe. Jako świadczenia obowiązkowe wymienia się w nim:
- urlop szkoleniowy i
- zwolnienie z części dnia pracy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Jednak te świadczenia, jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, nie są wolne od podatku. Długość urlopu szkoleniowego i rozmiar zwolnień z pracy na zajęcia są zróżnicowane w zależności od rodzaju szkoły i systemu kształcenia (nauka wieczorowa lub zaoczna). Mówi o tym § 7 rozporządzenia.
Natomiast pracownik, który podjął naukę bez skierowania z zakładu pracy, może liczyć (w myśl § 5 ust. 1 rozporządzenia) na urlop bezpłatny i bezpłatne zwolnienie z części dnia pracy – na zasadzie porozumienia z zakładem pracy i w wymiarze ustalonym w umowie z nim.
[srodtytul]Koszty kształcenia [/srodtytul]
W świetle art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są dodatkowe świadczenia przewidziane w § 4 ust. 2 rozporządzenia z 1993 r. Ich przyznanie zależy od uznania pracodawcy. Może on przyznać je pracownikowi podejmującemu naukę w szkole na podstawie skierowania na naukę, a także bez skierowania. Mogą to być (wyliczenie przykładowe) następujące dodatkowe świadczenia:
- zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, czyli delegacjach służbowych, jeżeli nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
- pokrycie kosztów zakupu podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
- pokrycie przez pracodawcę opłat za naukę, pobieranych przez szkołę.
Dodatkowym świadczeniem może być również dodatkowy, płatny urlop szkoleniowy, ale to świadczenie przysługuje tylko pracownikom skierowanym do szkoły czy na studia. Jeśli pracownik otrzyma wynagrodzenie za czas takiego urlopu, będzie je obciążał podatek dochodowy.
W razie powtarzania semestru lub roku nauki z powodu niezadowalających wyników w nauce zakład pracy, który skierował pracownika do szkoły, może odmówić mu świadczeń zarówno tych obowiązkowych (urlop szkoleniowy, zwolnienie z części dnia pracy), jak i dodatkowych na okres powtarzania nauki.