Ma do tego prawo, nawet gdy ustawa o rachunkowości nie nakłada na nią obowiązku zawierania umowy z audytorem. [b]Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 17 lipca 2009 r. (nr IPPB3/423-204/09-3/JG)[/b].

Z pytaniem wystąpiła spółka z o.o., która należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (jest dystrybutorem jej wyrobów). Na koniec roku sporządza ona sprawozdania finansowe zarówno według polskich przepisów, jak i Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (dalej MSR). Oba te sprawozdania poddaje badaniu przez biegłego rewidenta. Wraz z opinią i raportem audytora są one następnie przekazywane udziałowcowi spółki.

Koszty badania obu sprawozdań ponosi polska firma. Podkreśliła ona, że dane przedstawiane w sprawozdaniach sporządzanych według MSR umożliwiają zapewnienie porównywalności danych spółki z tymi przedstawianymi przez inne podmioty z grupy. Pozwala to na ich analizę, m.in. w celu określenia rentowności oraz porównywalności kosztów i przychodów. Udziałowcowi dane przedstawiane przez spółkę są ponadto niezbędne do celów konsolidacji w jego sprawozdaniu finansowym.

Spółka zadała pytanie, czy wydatki związane z audytem sprawozdania sporządzonego według MSR, jeżeli nie ma ona ustawowego obowiązku jego badania, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Chodzi o sytuacje, w których obowiązek ten nie wynika z art. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=ECEAA8E45D554264C8230A2093A4E645?id=166037]ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (DzU z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.)[/link].

Izba skarbowa potwierdziła, że wydatki te należy zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów. To dlatego, że odpowiadają one definicji zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (DzU z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm. – dalej ustawa o CIT). Wydatki te są bowiem powiązane z funkcjonowaniem firmy.

Izba skarbowa zauważyła, że ustawa o CIT nie wyklucza z kosztów uzyskania przychodów wydatków na badanie sprawozdań finansowych, które nie mają charakteru obligatoryjnego. Skoro więc sporządzenie sprawozdania według MSR i jego weryfikacja przez biegłego rewidenta pozwala spółce na pozyskanie informacji umożliwiających podejmowanie decyzji zarządczych, to nie ma podstaw do wyłączenia ich z kosztów uzyskania przychodów.