Płatnik obowiązany jest do poboru zaliczek nie tylko od wynagrodzeń za pracę, ale też od należności wypłacanych emerytom (byłym pracownikom). Dla prawidłowego wywiązania się z tego obowiązku nie ma znaczenia termin wypłaty świadczenia.

Przy obliczaniu podstawy opodatkowania odprawy wypłaconej emerytowi już po odejściu z zakładu pracy na emeryturę pracodawca powinien uwzględnić pracownicze koszty uzyskania przychodów. Nie może jednak obliczonej zaliczki obniżyć o jedną dwunastą kwoty zmniejszającej podatek, o której mowa w art. 32 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten dotyczy oświadczenia składanego przez pracownika, w którym upoważnia płatnika do obniżenia zaliczki. Gdy do wypłaty dochodzi po rozwiązaniu stosunku pracy, osoba ją otrzymująca nie jest już pracownikiem. Otrzymuje jedynie należność związaną z wcześniejszym istnieniem tego stosunku. Dlatego brak jest możliwości pomniejszenia.

[i][b]Podstawa prawna: [/b]

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.)[/link][/i]