[b]– Proszę o podanie sposobu rozliczenia akcyzy przez dilera samochodowego, który nabył samochód od importera w lutym 2009 r. i otrzymał fakturę zawierającą kwotę akcyzy, za którą:
1) zapłacił w lutym, naliczona akcyza została rozliczona w deklaracji AKC-3 za luty, samochód sprzedał w marcu bez akcyzy;
2) zapłacił w marcu, naliczona akcyza nie została rozliczona w deklaracji AKC-3 za luty, samochód sprzedano w marcu 2009 r. bez akcyzy;
3) zapłacił w lutym, w marcu zwrócił samochód importerowi i w tym samym miesiącu otrzymał fakturę korygującą zawierającą akcyzę.
Czy ma obowiązek złożyć korekty deklaracji AKC-3 w takich sytuacjach?[/b] – pyta czytelnik DF.
Nowa ustawa o akcyzie zawiera w zasadzie tylko jeden przepis przejściowy. Jest nim art. 154 ust. 1, zgodnie z którym:
- jeżeli obowiązek podatkowy w akcyzie na wyroby akcyzowe niezharmonizowane w rozumieniu poprzedniej ustawy (czyli np. samochody osobowe) powstał przed 1 marca 2009 r. i
- należna akcyza nie została do tego dnia zapłacona – stosuje się przepisy dotychczasowe.
[srodtytul]Stosujemy nową ustawę[/srodtytul]
We wszystkich pozostałych przypadkach stosować należy przepisy nowe, czyli obowiązujące od 1 marca 2009 r.
Z powyższego a także z ogólnej zasady stosowania nowego prawa wynika, że jeśli sprzedaż samochodu odbywa się po 28 lutego 2009 r., a obowiązek podatkowy w akcyzie powstał już względem tego samochodu wcześniej (i akcyza została zadeklarowana i zapłacona), stosujemy przepisy nowej ustawy akcyzowej.
Oznacza to, że w sytuacjach pierwszej i drugiej, opisanych w pytaniu, należałoby już zastosować przepisy nowej ustawy. Sprzedaż samochodu – jak czytelnik pisze – nie była objęta akcyzą, ponieważ podatek ten został już zapłacony wcześniej od importu czy też od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu.
[srodtytul]Nie można odliczyć[/srodtytul]
Jednocześnie w sytuacji pierwszej, z uwagi na to, że samochód sprzedawany był już bez akcyzy, „odpadnie” przesłanka dotychczas uzasadniająca odliczenie akcyzy od nabycia tego pojazdu. Zgodnie bowiem z art. 79 starej ustawy akcyzowej podatnik miał prawo do obniżenia akcyzy o akcyzę zapłaconą przy nabyciu wyrobów akcyzowych niezharmonizowanych, związaną ze sprzedażą opodatkowaną lub zapłaconą od importu. W sytuacji opisanej w pytaniu ostatecznie okazuje się, że sprzedaż samochodów nie będzie miała charakteru sprzedaży opodatkowanej.
[srodtytul]Kiedy korekta[/srodtytul]
Należałoby zatem sporządzić stosowną korektę deklaracji za luty 2009 r., w której została odliczona akcyza od nabycia samochodów ostatecznie sprzedanych bez akcyzy.
W sytuacji drugiej nie ma potrzeby korygowania deklaracji, która została sporządzona poprawnie. Sprzedaż samochodu prawidłowo nie została objęta akcyzą i prawidłowo czytelnik nie odliczył wcześniej naliczonego podatku od nabycia tego samochodu.
W sytuacji trzeciej czytelnik otrzymał korektę faktury, z której wynika, że wcześniej wykazana akcyza naliczona jednak ostatecznie nie istnieje. Skoro tak, to wskazana byłaby korekta deklaracji akcyzowej za luty, o ile podatek ten został w niej odliczony. W przeciwnym razie nie ma potrzeby (obowiązku) korekty.
[ramka][b]Jednofazowy podatek od aut osobowych[/b]
Od 1 marca 2009 r. opodatkowanie akcyzą samochodów osobowych (niezarejestrowanych w kraju) ma charakter jednofazowy. Wcześniej było to opodatkowanie wielofazowe z mechanizmem opodatkowanie – odliczenie.
W świetle art. 100 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D6D4F9D3AD8E1E431038F6D63B22C158?id=296270]ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (DzU z 2009 r. nr 3, poz. 11)[/link] akcyzie podlega:
1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej w Polsce zgodnie z przepisami o ruchu drogowym,
2) nabycie wewnątrzwspólnotowe takiego samochodu,
3) pierwsza sprzedaż w Polsce samochodu osobowego tu niezarejestrowanego zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
a) wyprodukowanego w Polsce,
b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których mowa w pkt 1) albo 2).
Opodatkowana jest także sprzedaż w Polsce samochodu osobowego tu niezarejestrowanego, następująca po pierwszej jego sprzedaży w Polsce, jeżeli wcześniej akcyza nie została zapłacona w należnej wysokości, a w wyniku kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego albo postępowania podatkowego nie ustalono, że podatek został zapłacony.
Jeżeli w stosunku do samochodu osobowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności opodatkowanych, to nie powstanie on już na skutek wykonania innej czynności opodatkowanej, pod warunkiem że kwota akcyzy została określona lub zadeklarowana w należnej wysokości.[/ramka]