[b] Odpowiada Stanisław Walenta - radca prawny w kancelarii Krawczyk i Wspólnicy[/b]
Zasłaniając się tajemnicą skarbową oraz tym, że zawiadamiający nie jest stroną postępowania, urząd może w takiej sprawie nic nie zrobić. A zawiadamiający i tak się niczego nie dowie, co uważam za nienormalną sytuację prawną.
Postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe regulowane jest przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6BEF08F906A0C2E86DC0C51F03D89121?id=186065]ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy[/link]. Stosownie do przepisu art. 113 w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego, jeżeli przepisy k.k.s. nie stanowią inaczej. W szczególności w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe nie stosuje się przepisów k.p.k. dotyczących pokrzywdzonego.
[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=BD8451A1212E778F3048D060EA33AA7D?id=75001]Kodeks postępowania karnego[/link] stanowi natomiast, że o wszczęciu, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu śledztwa zawiadamia się osobę lub instytucję państwową, samorządową lub społeczną, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, oraz ujawnionego pokrzywdzonego, a o umorzeniu także podejrzanego– z pouczeniem o przysługujących im uprawnieniach. Oznacza to, że osoba (fizyczna), która złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa karnego skarbowego, powinna zostać zawiadomiona przez organ uprawniony do prowadzenia postępowania w takiej sprawie o fakcie wszczęcia, odmowie wszczęcia albo o umorzeniu postępowania prowadzonego na podstawie takiego zawiadomienia.
Istotne jest również to, że stosownie do regulacji k.p.k. tylko pokrzywdzonemu oraz instytucji państwowej, samorządowej lub społecznej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, przysługuje zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa. Tylko tym podmiotom przysługuje również w takiej sytuacji prawo przejrzenia akt postępowania. Takie prawo nie przysługuje natomiast osobie fizycznej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie karnym skarbowym.
Przepisy przewidują natomiast regulacje umożliwiające zawiadamiającemu o popełnieniu przestępstwa kontrolę, czy takie zawiadomienie zostało rozpatrzone, czy organ zajął się sprawą. Jeżeli bowiem osoba lub instytucja, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, nie zostanie w ciągu sześciu tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia śledztwa, może wnieść zażalenie do prokuratora nadrzędnego (organu nadrzędnego nad finansowym organem postępowania przygotowawczego) albo powołanego do nadzoru nad organem, któremu złożono zawiadomienie.
Reasumując oraz odpowiadając wprost na pytanie czytelnika, należy stwierdzić, że osoba fizyczna, która złożyła zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa karnego skarbowego do urzędu kontroli skarbowej, powinna zostać w ciągu sześciu tygodni powiadomiona o wszczęciu albo odmowie wszczęcia postępowania w sprawie.
Nie przysługuje jej jednak prawo do zapoznania się z aktami sprawy. Nie ma ona również możliwości prawnych dowiedzenia się, jakie czynności zostały podjęte przez organ postępowania przygotowawczego w danej sprawie ani też jak się sprawa zakończyła. Organ ma tylko obowiązek powiadomienia jej o umorzeniu postępowania prowadzonego na podstawie złożonego przez nią zawiadomienia.