[b]Wraz z dwojgiem dzieci spędziliśmy dziesięciodniowe wczasy w pensjonacie agroturystycznym w górach i ośrodku wczasowym nad morzem. Dzieci pozostawały pod opieką rodziców. Po przedstawieniu rachunku za tę usługę, otrzymaliśmy dofinansowanie do wypoczynku dzieci z funduszu socjalnego. Czy dopłata ta jest zwolniona od podatku?[/b]

[b]Nie.[/b] Tak przynajmniej uważają organy podatkowe.

Spójrzmy najpierw co mówią przepisy. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 78 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B764AE0981E1197B85962C7476208893?id=80474]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], zwolnione z podatku są dopłaty do: wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

- z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra niezależnie od ich wysokości,

- z innych źródeł - do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł.

Wynika z tego, że aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba spełnić kilka warunków:

- wypoczynek musi być zorganizowany,

- organizatorem wypoczynku musi być podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,

- wypoczynek musi mieś formę: wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo - sanatoryjnych, rehabilitacyjno - szkoleniowych, leczniczo - opiekuńczych,

- dopłata musi dotyczyć dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18-tego roku życia.

[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=261AB67489AD148E99FBBD99105EFCB4?id=83681]Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (DzU Nr 12, poz. 67 ze zm.)[/link] mówi, że organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Wypoczynek może być zorganizowany w formach wyjazdowych (np. kolonie, obozy, zimowiska), a także w miejscu zamieszkania (np. półkolonie, wczasy w mieście).

[b]Fiskus nie zgadza się natomiast na zwolnienie z podatku dopłat do wyjazdów organizowanych przez samych rodziców. [/b]Jak stwierdziła [b]Izba Skarbowa w Bydgoszczy w interpretacji z 28 listopada 2008 r. (ITPB2/415-892/08/BK)[/b], dopłaty do wypoczynku organizowanego na własną rękę przez pracowników i związanego z tym pobytu dzieci w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, gospodarstwach agroturystycznych i wynajmowanych pokojach są opodatkowane.

Izba argumentuje to tak: "Wprowadzając obowiązek zorganizowania wypoczynku przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, ustawodawca nie sprecyzował bliżej tego pojęcia. Powołany przepis nie wskazuje czy ma być to podmiot, który świadczy usługi wypoczynkowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy podmiot zajmujący się statutowo tego typu działalnością. Istotne jest to, czy tego typu wypoczynek organizowany jest zgodnie ze specjalnymi regulacjami dotyczącymi organizowania wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Tak więc, zasadnicze znaczenie ma formalno - prawne umocowanie danego podmiotu do wykonywania czynności związanych z organizowaniem wypoczynku, określone w dokumentach stanowiących podstawę funkcjonowania danego podmiotu. (...) Bez wątpienia warunek taki będzie spełniony, jeśli organizacja określonych form wypoczynku dzieci i młodzieży zapisana jest wśród statutowych zadań stowarzyszenia, fundacji czy danej instytucji."

W takiej sytuacji - jak dodała bydgoska izba - zwolnienie ma zastosowanie nawet wtedy, gdy wypoczynek jest organizowany równocześnie dla dzieci i rodziców.

Natomiast nie ma zwolnienia podatkowego dla dopłat do wypoczynku organizowanego „na własną rękę” przez rodziców (pracowników) i związanego z tym pobytu dzieci w hotelach, pensjonatach, domach wczasowych, gospodarstwach agroturystycznych, wynajmowanych pokojach, nawet jeśli dopłaty te są wypłacane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Więcej na ten temat piszemy w artykule "[link=http://www.rp.pl/artykul/315332_Kolonie_dla_pociechy_pracownika_bez_dodatkowych_obciazen.html]Kolonie dla pociechy pracownika bez dodatkowych obciążeń[/link]"

Polecamy również nasz serwis [link=http://www.rp.pl/temat/285569.html]rp.pl » Dobra Firma » Podatki » Podatek dochodowy » PIT i CIT » Świadczenia dla pracowników » Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych » Kolonie, obozy, zimowiska[/link]