W świetle art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od pożyczki.
Odsetki od kredytu zaciągniętego na realizację konkretnej inwestycji niebędącej środkiem trwałym należy uznać za koszty pośrednio związane z przychodem i można je zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie zapłaty. Realizowana inwestycja jest bowiem w tym wypadku uznawana za towar, a nie środek trwały. Odsetki zatem nie podwyższają wartości początkowej środka trwałego. Takie stanowisko jest powszechnie akceptowane w indywidualnych interpretacjach przepisów podatkowych wydawanych przez izby skarbowe w imieniu ministra finansów.
Warto mieć jednak na uwadze, że jeszcze w 2006 r. resort finansów prezentował odmienny pogląd, zgodnie z którym odsetki są kosztem bezpośrednio związanym z realizowaną inwestycją budowlaną i mogą być kosztem podatkowym dopiero w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości.
[i]Autorka jest doradcą podatkowym, partnerem w Grant Thornton Frąckowiak sp. z o.o.[/i]