Opłatę wstępną zaliczymy do kosztów w momencie poniesienia, którym jest dzień wystawienia faktury (art. 22 ust. 6b ustawy o PIT). Nie budzi to wątpliwości u przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną.
Przykładowo, jak czytamy w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 maja 2008 r. (ITPB1/415-114/08/ AK)[/b]: „Z analizy stanu faktycznego wynika, że wydatki zalicza pan do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, bez względu na datę uzyskania przychodu.
W konsekwencji – przy tej metodzie ewidencjonowania kosztów – nie ma pan obowiązku stosować się do dyspozycji art. 22 ust. 5c ustawy, z którego wynika, że koszty pośrednie – jeżeli dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego – stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Wydatki związane z uiszczeniem wstępnej opłaty leasingowej winien pan zewidencjonować zatem w kosztach uzyskania przychodów jednorazowo, w dacie ich poniesienia”.
Problemy mają natomiast przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów na takich samych zasadach, jak księgi rachunkowe (więcej na ten temat pisaliśmy w DF z 26 stycznia br. w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56061,253563_Kiedy_oplata_wstepna_jest_kosztem__.html]"Ciągle trwa spór o to, kiedy opłata wstępna jest kosztem"[/link]).