[b]Tak wynika z wyroku WSA w Gliwicach z 6 lutego 2009 r. (III SA/Gl 1226/08)[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Podatnik wystąpił o interpretację. Pytał, jaką stawkę VAT zastosować dla dostawy i montażu produkowanych schodów i balustrad. Twierdził, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na podstawie zawieranych umów z klientami, zobowiązuje się do wykonania i zamontowania w budynkach mieszkalnych schodów i balustrad.

Zawarte umowy wskazują, jakie prace będą wykonane. Prace dzielą się na kilka etapów: pomiar, sporządzenie projektu, wykonanie potrzebnych elementów oraz ich zamontowanie.

Zdaniem podatnika wykonuje on kompleksowe usługi składające się z usługi podstawowej i usług pomocniczych, w związku z czym ma prawo do stosowania 7-proc. stawki VAT do wykonywanych przez siebie usług kwalifikowanych jako roboty budowlano-montażowe związane z budownictwem mieszkaniowym. Powoływał się przy tym na wyrok ETS.

Dyrektor izby skarbowej uznał jednak to stanowisko za nieprawidłowe. Stwierdził, że podatnik powinien stosować stawkę VAT 22 proc.

W tej sytuacji podatnik złożył skargę do WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd nie przyznał mu jednak racji. Zgodził się z twierdzeniami organów podatkowych co do braku prawa do zastosowania stawki VAT w obniżonej 7-proc. wysokości w odniesieniu do świadczonych przez podatnika usług – produkcja wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa.

Sąd stwierdził, że czynności wykonywane przez podatnika – polegające na dostawie schodów i balustrad wraz z ich montażem – powinny być opodatkowane według stawki podstawowej 22 proc. Podzielił argumenty przytaczane przez organy podatkowe. Twierdziły one, że roboty instalacyjne i montażowe wykonywane przez producentów klasyfikuje się łącznie z wyrobem w tym samym grupowaniu. [b]Montaż lub instalacja wyrobu budowlanego przez producenta stanowi dostawę towarów, a nie usługę. Oznacza to, że montaż przez producentów elementów budowlanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla dostawy określonego towaru[/b].

Organy podkreśliły, że aby zdecydować o tym, czy dane świadczenie stanowi usługę, nie jest konieczne wymienienie go w klasyfikacji statystycznej. Jednakże [b]niewymienienie danej usługi w klasyfikacji statystycznej skutkować będzie opodatkowaniem jej w stawce 22 proc.[/b]