Część specjalistów z branży budowlanej prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w ustawie o PIT. Przedsiębiorcy ci często zawierają umowy z dużymi spółkami, które podpisały kontrakty z instytucjami korzystającymi z unijnych dotacji. Na tej podstawie osoby prowadzące jednoosobową działalność pracują na budowach dofinansowanych przez Unię Europejską. Za swoją pracę dostają wynagrodzenie w wysokości ustalonej w umowie.

Niektórzy właściciele takich jednoosobowych firm mają jednak wątpliwości, [b]czy od wynagrodzeń otrzymanych za pracę przy projektach korzystających z unijnego wsparcia powinni płacić podatek dochodowy[/b].

[srodtytul]Przywilej nie dla każdego[/srodtytul]

Ustawa o PIT przewiduje zwolnienie podatkowe dla dochodów związanych z projektami unijnymi. Skorzystanie z tej preferencji uzależnione jest jednak od spełnienia wszystkich warunków określonych w przepisach. Zwolnieniem objęte są otrzymane przez podatnika dochody, jeżeli pieniądze pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, a podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy.

Istotne jest zatem zarówno pochodzenie dochodów z określonych źródeł, jak i bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego np. z funduszy unijnych. Oznacza to, że [b]zwolnienie adresowane jest jedynie do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy[/b].

Jak wyjaśniają organy podatkowe, dotyczy to sytuacji, gdy umowa, na podstawie której podatnicy bezpośrednio realizują cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, została zawarta z bezpośrednim beneficjentem pomocy, czyli podmiotem, który pierwszy otrzymał środki objęte tym zwolnieniem. Tak wynika z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 9 lutego 2009 r. (IPPB1/415-1334/08-2/AŻ)[/b].

[b]Aby ustalić podmioty korzystające ze zwolnienia, istotna jest treść dokumentów przyznających stronie polskiej bezzwrotne środki pomocowe oraz treść umów, na podstawie których podatnik otrzymuje przychody.[/b]

[srodtytul]Rozstrzygną dokumenty[/srodtytul]

A zatem ze zwolnienia z PIT mogą korzystać wynagrodzenia pracowników, zleceniobiorców oraz osób zaangażowanych na podstawie umowy o dzieło, jeśli wynagrodzenia te są finansowane przez pracodawcę, zleceniodawcę ze środków pomocowych, a oni bezpośrednio realizują program objęty pomocą. Zwolnienie nie dotyczy jednak dochodów osób fizycznych, którym podmiot bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

[b]Ograniczenie to oznacza, że ze zwolnienia podatkowego nie mogą skorzystać tzw. podwykonawcy. Ich wynagrodzenia zatem podlegają PIT.[/b]

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Jarosław jest ekspertem budowlanym. Prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach z zastosowaniem skali podatkowej. Podpisał umowę z dużą spółką, która jest tzw. inżynierem kontaktu według procedur unijnych. Według umowy pan Jarosław jest inspektorem nadzoru na budowach dofinansowywanych przez Unię Europejską z Funduszu Spójności. Za wykonaną pracę otrzymuje wynagrodzenie. Beneficjentem pomocy z UE w 80 proc. wartości robót jest jedna z gmin. W tej sytuacji wynagrodzenia pana Jarosława są opodatkowane.

Nie jest on bowiem bezpośrednim beneficjentem, lecz podwykonawcą projektu realizowanego przez bezpośredniego beneficjenta,którym jest gmina.[/ramka]