[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 listopada 2008 r. (ILPB1/415-708/08-4/AK).[/b]
Podatniczka pytała, czy kwotę za czesne udokumentowane fakturą ze szkoły może wliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Prowadzi działalność gospodarczą w zakresie techniki dentystycznej. W tym roku zatrudniła syna, który rozpoczął naukę w policealnym studium zawodowym na wydziale techniki dentystycznej. Podatniczka finansuje mu naukę (miesięcznie płaci ok. 600 zł). Uważa, że wydatek ten może powiększyć firmowe koszty.
Izba skarbowa przyznała jej rację.
[srodtytul]Racjonalne i udokumentowane...[/srodtytul]
Kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia ich źródła, z wyjątkiem wyraźnie wymienionych w ustawie. Kosztem będą zatem te wydatki, które nie są wymienione w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów.
Kosztami są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracownika, do których zalicza się wydatki na kształcenie w policealnym studium Zawodowym, nie są ujęte wśród wydatków wymienionych w art. 23 ustawy.
Nie jest to jednak wystarczającą przesłanką obciążenia ich wartością kosztów uzyskania przychodów. Dla uzyskania takiego uprawnienia konieczne jest, aby wydatek mógł przyczynić się do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła oraz by był prawidłowo udokumentowany.
[srodtytul]... oraz celowe[/srodtytul]
Celowość ponoszenia tego rodzaju kosztów przez przedsiębiorcę jest uzasadniona wynikającym z przepisów prawa pracy nakazem ułatwiania pracownikom podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Wydatki na podnoszenie kwalifikacji pracowniczych – aby mogły stanowić koszt uzyskania przychodu dla pracodawcy – muszą mieć ścisły związek z zakresem obowiązków pracownika wynikającym ze stosunku pracy oraz charakterem działalności pracodawcy.
Koszty ponoszone przez podatniczkę trzeba oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodu.
Poniesione przez nią wydatki dotyczą sfinansowania czesnego zatrudnionego pracownika. Kierunek sfinansowanej nauki ściśle wiąże się z zakresem wykonywanych przez pracownika czynności w ramach stosunku pracy, a także z prowadzoną przez podatniczkę działalnością gospodarczą.
Wydatek ponoszony jest zatem w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Może więc zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
[ramka][b]Jak ocenić związek wydatków[/b]
Z oceny związku z prowadzoną działalnością powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt, powinien spełniać łącznie następujące warunki:
- pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
- nie znajdować się na liście wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów,
- być właściwie udokumentowany.[/ramka]