[b]Prowadzę jednoosobową firmę. W 2006 r. zastosowałam indywidualną stawkę amortyzacji w wysokości 33 proc. do nowego samochodu osobowego, pierwszy raz wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. W DF przeczytałam, że taką stawkę można stosować tylko do pojazdów używanych co najmniej przez sześć miesięcy. Jak skorygować ten błąd? Zaznaczam, że przyjęcie 20-proc. stawki zmniejszyłoby tylko stratę podatkową.[/b]
Przede wszystkim trzeba skorygować zapisy w księgach podatkowych. Należy to zrobić zgodnie z § 12 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, ewentualnie na podstawie art. 20 ust. 3 i art. 25 ustawy o rachunkowości (w zależności od rodzaju prowadzonych przez przedsiębiorcę ksiąg).
Konieczna będzie też korekta deklaracji podatkowej za okres, w którym stosowano niewłaściwą stawkę amortyzacji. Robimy ją na podstawie art. 81 ordynacji podatkowej – składając korygującą deklarację wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem jej przyczyn.
Z pytania wynika, że korekta jedynie pomniejszy wykazywaną stratę. Można więc przyjąć, że w przedstawionej sytuacji nie doszło do uszczuplenia podatku i w konsekwencji czytelniczka nie będzie zobowiązana do zapłaty odsetek od ewentualnej zaległości podatkowej. Nie będzie też ponosiła odpowiedzialności karnej skarbowej z powodu takiego uszczuplenia.
Inaczej może być, jeśli czytelniczka w następnych latach odliczyła zawyżoną stratę. W takim wypadku mogło bowiem dojść do uszczuplenia podatku, co rodziłoby zarówno odpowiedzialność podatkową (odsetki od zaległości), jak i karną skarbową (z tytułu uszczuplenia należności publicznoprawnej). Jednak złożenie korekty deklaracji (wraz z uzasadnieniem jej przyczyn) i zapłata zaległości powoduje, że podatnik nie może już być obciążony karą (art. 16a kodeksu karnego skarbowego).
Niezależnie od tego musimy pamiętać, że podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ksiąg w sposób rzetelny (zgodny ze stanem rzeczywistym) i niewadliwy (zgodny z przepisami). Naruszenie tych zasad jest wykroczeniem skarbowym z art. 61 kodeksu karnego skarbowego. Istnieje więc też ryzyko, że urząd uzna, iż podatnik stosujący niewłaściwe stawki amortyzacji prowadzi wadliwie księgę. W konsekwencji nałoży na niego karę grzywny.
[i]Marcin Żuk, doradca podatkowy w kancelarii Gide Loyrette Nouel[/i]