[b]Tak.[/b] Środek trwały (budynek) może być amortyzowany także w okresie, kiedy jest ulepszany. W trakcie inwestycji powinien być amortyzowany według dotychczasowej wartości początkowej (sprzed ulepszenia). Dopiero po zakończeniu prac należy odpowiednio zwiększyć jego wartość początkową (o ile suma wydatków poniesionych na ulepszenie przekracza 3500 zł).

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli środki trwałe zostały ulepszone w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, ich wartość początkową powiększa się o sumę wydatków na ulepszenie (w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3500 zł). Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.

Tak więc po ulepszeniu środka trwałego jego wartość początkowa dla celów dalszej amortyzacji jest podwyższana o koszty inwestycji (o ile suma wydatków przekracza 3500 zł w roku podatkowym). Przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń co do amortyzacji środka trwałego w okresie, w którym jest on ulepszany. W tym czasie odpisy amortyzacyjne powinny być dokonywane według dotychczasowych zasad, a dopiero po zakończeniu prac ulepszeniowych należy uwzględnić ich koszt w wartości początkowej budynku.

[i]Autor jest współpracownikiem Vademecum Głównego Księgowego, ABC Wolters Kluwer Polska[/i]