Według dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie podatnik prawidłowo rozumie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. ustawy o CIT), co potwierdził w swojej [b]interpretacji z 7 października 2008 r. (nr IPPB3/423-1044/08-4/ER)[/b].
Podatnik (spółka) w przeszłości zawierał umowy pożyczki w walutach obcych ze spółką zagraniczną będącą jego kontrahentem. Kwoty tych pożyczek przeznaczał na pokrycie wydatków związanych z prowadzoną działalnością. Obecnie kontrahent zaproponował podpisanie aneksów do umów polegających na zmianie waluty, w której wyrażona jest pożyczka (tzw. przewalutowanie). Dlatego podatnik chce wiedzieć, czy operacja ta nie spowoduje np. powstania przychodu z tytułu różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ust. 2 ustawy o CIT.
Uważa, że zgodnie z jej art. 12 ust. 1 pkt 1 przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. W świetle zaś art. 15a ust. 1 różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe. Jednocześnie art. 15a ust. 2 i 3 przewiduje zamknięty katalog przypadków, w których powstają różnice kursowe dla celów podatkowych.
W ocenie podatnika art. 15a ustawy nie dotyczy operacji przewalutowania pożyczki. Zasadniczą przesłanką powstania różnic kursowych (dodatnich oraz ujemnych) dla celów podatkowych jest bowiem uregulowanie przez podatnika zobowiązania w jakiejkolwiek formie, a więc w formie pieniężnej (faktyczna spłata pożyczki) lub niepieniężnej (np. poprzez potrącenie lub świadczenie w naturze).
[b]Przewalutowanie natomiast polega jedynie na zmianie waluty, w jakiej dane zobowiązanie zostało wyrażone (pożyczka została udzielona), natomiast w dalszym ciągu istnieje ono pomiędzy tymi samymi stronami.[/b] Tym samym operacja przewalutowania nie prowadzi do uregulowania zobowiązania wynikającego z udzielonej podatnikowi pożyczki, a w szczególności nie stanowi spłaty pożyczki (po przewalutowaniu dłużnik jest nadal zobowiązany do jej spłaty, a wierzyciel ma prawo się tego domagać), co jest warunkiem koniecznym do powstania różnic kursowych w rozumieniu art. 15a ustawy o CIT.
[b]Przewalutowanie zaciągniętych przez spółkę pożyczek nie spowoduje więc powstania dodatnich ani ujemnych różnic kursowych dla celów podatkowych.[/b] Mimo że w wyniku zmiany waluty mogą powstać różnice w wysokości pożyczki, to jednak są one nieistotne z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego regulujących kwestie przychodu oraz kosztów uzyskania przychodu z tytułu różnic kursowych.
[b]Przewalutowanie pożyczek nie będzie też oznaczało dla spółki powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu ani kosztów uzyskania przychodów w momencie późniejszej spłaty tych pożyczek w złotych.[/b] Bo powstanie przychodu lub kosztów z tytułu różnic kursowych naliczonych od zwracanej pożyczki jest uzależnione od otrzymania pożyczki w walucie obcej, jej spłaty w walucie obcej oraz wystąpienia różnic pomiędzy wartością tej pożyczki w dniu jej otrzymania i spłaty. Przy spłacie pożyczki w złotych nie sposób więc mówić o powstaniu jakichkolwiek różnic kursowych. Dlatego przewalutowanie nie spowoduje powstania ani dodatnich, ani ujemnych różnic kursowych.