Tak wynika z wyroku WSA w Gdańsku z 9 września 2008 r. (I SA/Gd 81/08)

.

W spółce zajmującej się doradztwem prawnym przeprowadzono kontrolę podatkową. W jej wyniku urząd skarbowy stwierdził zawyżenie kosztów uzyskania przychodów i określił zobowiązanie podatkowe. Zakwestionowano m.in. zaliczenie do kosztów wydatków na zakup książek. W opinii urzędu nabyte przez spółkę wydawnictwa książkowe nie mogły zostać zaliczone do literatury fachowej niezbędnej do wykonywania działalności gospodarczej. Stwierdził, że zakup wydawnictw kulinarnych oraz przeznaczonych dla dzieci jednoznacznie wskazuje na brak związku między tymi wydatkami i ewentualnie uzyskanym przychodem ze świadczonych usług.

Odwołanie spółki nie zostało uwzględnione. Podatnik złożył więc skargę do gdańskiego WSA. W uzasadnieniu stwierdził, że specyfika prowadzonej działalności wymaga posiadania szczegółowej wiedzy z różnych dziedzin, stąd książki o tak różnej tematyce.

WSA nie uznał wyjaśnień spółki i stwierdził, że wydawnictwa książkowe, które kupiła, nie mogą być uznane za literaturę fachową niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego też brak było przesłanek do zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych.

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Warunkami uznania wydatku za koszt podatkowy są:

- poniesienie go w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów oraz

- niezakwalifikowanie do grupy wydatków nieuznawanych przez ustawę o CIT za koszty podatkowe.

W omawianej sprawie firma zajmująca się doradztwem prawnym zaliczyła do kosztów podatkowych wydatki na nabycie książek „Baśnie i legendy” i „Przyprawy świata”. Zakup wydawnictw książkowych nie jest wymieniony w katalogu „negatywnych” kosztów. Jednak powstają wątpliwości, czy ma jakiekolwiek przełożenie na przychody uzyskiwane przez podatnika. Warto podkreślić, że związek danego wydatku z osiąganym przychodem nie musi być bezpośredni, lecz również może przyczyniać się do jego potencjalnego osiągnięcia. W konsekwencji przedsiębiorca musi wykazać choćby pośredni związek z przychodami. W praktyce nie można wykluczyć, że zakup wymienionych książek może być związany z działalnością gospodarczą, nawet gdy jest ona prowadzona w zakresie doradztwa prawnego (np. przy analizowaniu kwestii związanych z prawami autorskimi). W takiej sytuacji podatnik powinien mieć argumenty uzasadniające jego postępowanie, które jednak w omawianym wypadku nie zostały uwzględnione przez organy podatkowe jako wystarczające do zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych.