Jeszcze kilka miesięcy temu fiskus nie pozwalał na jednorazową amortyzację samochodów kupowanych na potrzeby działalności transportowej. Po [b]pismach Ministerstwa Finansów (z 7 maja 2008 r., FG5/0683/11/ZKN/43/08, oraz z 3 lipca 2008 r., odpowiedź na interpelację poselską nr 3486)[/b] powinno się to zmienić.
[srodtytul]Ograniczenia z przepisów unijnych [/srodtytul]
O problemach firm transportowych z jednorazową amortyzacją pisaliśmy wielokrotnie (m.in. w DF z 20 grudnia 2007 r. oraz z 17 kwietnia i 29 maja 2008 r.). Większość organów podatkowych długo nie zgadzała się bowiem na to, aby amortyzowali w ten sposób kupowane do firmy ciężarówki. Powód? Jednorazowa amortyzacja to pomoc de minimis (udzielana w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego). Organy podatkowe wydając negatywne decyzje, powoływały się więc na przepisy rozporządzenia Komisji WE nr 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 traktatu do pomocy de minimis (DzUrz UE L 379 z 28 grudnia 2006 r.). Zgodnie natomiast z art. 1 ust. 1 lit. g) rozporządzenie stosuje się do pomocy przyznawanej podmiotom gospodarczym we wszystkich sektorach, z wyjątkiem „pomocy na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego przyznawanej podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarowego”. Na podstawie tej regulacji urzędy twierdziły, że firmom transportowym jednorazowa amortyzacja nie przysługuje [b](tak wynikało np. z interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 4 marca 2008 r., IBPB1/415-316/07/AP/ KAN-2778/12/07, oraz interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 marca 2008 r., ITPB1/415-774/07/WM). [/b]
[srodtytul]Odpis to nie nabycie [/srodtytul]
Budziło to spore wątpliwości, gdyż rozporządzenie Komisji WE mówi o pomocy na nabywanie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego, a nie ich amortyzacji. Tymczasem nabycie samochodu i jego amortyzacja to dwa zupełnie różne zdarzenia.
Wydaje się, że fiskus w końcu dostrzegł tę różnicę. Już [b]warszawska izba skarbowa w interpretacji z 8 maja br. (IPPB1/415-180/08-4/IF)[/b] podkreśliła: „możliwości dokonywania jednorazowo odpisu amortyzacyjnego nie można utożsamiać z pomocą na nabycie amortyzowanego środka trwałego”.
Tak też uważa [b]Ministerstwo Finansów. W piśmie z 3 lipca 2008 r. [/b]wyraźnie stwierdziło: „podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w zakresie drogowego transportu towarowego mają możliwość korzystania z jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od nabytych dla potrzeb tej działalności pojazdów transportu towarowego, w tym samochodów ciężarowych”.
[srodtytul]Kierowcy mogą odliczać [/srodtytul]
Minister przypomniał, że nie można zastosować jednorazowego odpisu wtedy, gdy przepisy o pomocy publicznej nie pozwalają na jej udzielenie. Tymczasem przepisów o zasadach pomocy de minimis nie stosuje się do pomocy na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego przyznawanej podmiotom gospodarczym prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarowego. Jednak jednorazowy odpis amortyzacyjny, jakkolwiek stanowi pomoc publiczną, nie jest pomocą na nabycie środka trwałego. Jak czytamy w piśmie ministra: „odpisy amortyzacyjne stanowią pieniężny wyraz stopniowego zużywania się trwałych składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej i są elementem kosztów uzyskania przychodów.
(...) Dokonywanie jednorazowych odpisów amortyzacyjnych powoduje szybsze (lub wolniejsze) niż według innych metod zaliczenie do kosztów podatkowych wartości środków trwałych. Wybór tego sposobu nie został uwarunkowany formą nabycia środka trwałego”.
Reasumując, przepisy nie wykluczają możliwości stosowania jednorazowej amortyzacji do samochodów ciężarowych przez przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie drogowego transportu towarowego.
Po interwencji ministra finansów interpretacje wydawane przez izby skarbowe (zresztą w imieniu ministra) są już jednolite – z przywilejów jednorazowej amortyzacji mogą też korzystać firmy transportowe (np. [b]interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lipca 2008 r., IBPB1/415-334/ 08/TK[/b]).