Odpowiedź zależy od tego, kiedy czytelnik otrzymywał pensję.

Przypomnijmy, że w ustawie o PIT przewidziane jest zwolnienie dla tego typu dochodów, przy czym muszą być spełnione następujące warunki:

– dochody pochodzą od organizacji międzynarodowych ze środków bezzwrotnej pomocy oraz

– podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z tych środków.

Jeśli przedsiębiorcy bezpośrednio realizujący cel programu wypłacali pracownikom pensje ze środków unijnych przeznaczonych dla Polski na lata 2004 – 2006 (bez względu na to, czy była to umowa o pracę, zlecenie czy inna podobna umowa), zwolnienia się nie stosowało. Urzędy były w swoich interpretacjach jednomyślne. Dlatego też, jeżeli czytelnik dostawał pensję ze starego budżetu, to podstawy do żądania nadpłaty podatku są raczej słabe.

W przypadku programów finansowanych z nowego budżetu (2007 – 2013) istnieje szansa na zastosowanie zwolnienia. Do ustawy o PIT dodano bowiem przepis, zgodnie z którym zwolnione są dotacje w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, otrzymane z budżetu państwa lub jednostek samorządu terytorialnego (czyli m.in. wydatki budżetu państwa przeznaczone na realizację programów finansowanych z udziałem środków pochodzących z funduszy strukturalnych lub projektów realizowanych w ramach tych programów). W nowym przepisie upatruje się szansę na zwolnienie z PIT wynagrodzeń otrzymywanych przez osoby zatrudnione przy realizacji projektów, na które zostało udzielone wsparcie z funduszy strukturalnych. W tej sytuacji warto złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty. Należy w nim wskazać źródło pochodzenia zarobków. Dodatkowo trzeba oczywiście skorygować zeznania z lat, których dotyczy nadpłata. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli postępowanie w sprawie nadpłaty nie skończy się decyzją, w przyszłości urząd będzie mógł kwestionować rozliczenie.

Maria Kukawska jest doradcą podatkowym, menedżerem w Accreo Taxand

Wojciech Sawicki jest starszym konsultantem w Accreo Taxand