Nie obowiązuje go limit kilometrówki. Potwierdził to Departament Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów w wyjaśnieniach zamieszczonych w Biuletynie Skarbowym nr 6/2007.
Przypomnijmy, że jeśli przedsiębiorca wykorzystuje na potrzeby działalności samochód osobowy, który nie jest środkiem trwałym, to wydatki na jego eksploatację (paliwo, mycie, naprawy) są kosztem tylko do wysokości limitu. Wylicza się go mnożąc liczbę przejechanych kilometrów (wynikającą z ewidencji przebiegu pojazdu) przez stawkę za jeden kilometr. Mówi o tym art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej ustawa o PIT).
To ograniczenie będzie miało zastosowanie np. wtedy, gdy wykorzystywane w firmie osobowe auto jest użyczone albo wynajmowane. Korzystniej jest przy leasingu. Jak wynika z art. 23 ust. 3b ustawy o PIT, limit nie dotyczy bowiem samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu. Wydatki na eksploatację mogą więc być kosztem w całości, oczywiście tylko wtedy, gdy pojazd faktycznie jest wykorzystywany na potrzeby działalności. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów, zastrzegając jednocześnie, że w przypadku rozliczania w kosztach składki na ubezpieczenie auta osobowego trzeba pamiętać o ograniczeniu z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o PIT dotyczącym pojazdów o wartości wyższej niż 20 000 euro. Przepis ten pozwala na odliczenie składki tylko w części przypadającej na tę kwotę.
Przypomnijmy też, że leasing dzielimy – w zależności od tego, jakie wywołuje skutki podatkowe – na operacyjny i finansowy. Podstawowe zasady rozliczenia są takie:
- leasing operacyjny – środek trwały amortyzuje leasingodawca, a korzystający zalicza do kosztów opłaty ustalone w umowie,
- leasing finansowy – kosztem u leasingobiorcy jest odsetkowa część opłaty, może on również naliczać odpisy amortyzacyjne.
Z umową leasingu operacyjnego mamy do czynienia, jeżeli:
- zawarta jest na czas oznaczony, wynoszący co najmniej – 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji (czyli czasu, w którym następuje pełna amortyzacja) w przypadku rzeczy ruchomych lub wartości niematerialnych i prawnych,– 10 lat w przypadku nieruchomości,
- suma ustalonych opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.
Natomiast umowa leasingu finansowego musi spełniać następujące warunki:
- jest zawarta na czas oznaczony,
- suma ustalonych opłat, pomniejszona o należny VAT, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych,
- zawiera postanowienie, że odpisy amortyzacyjne w podstawowym okresie umowy nalicza korzystający.