Wydatki na zagospodarowanie terenu można zaliczyć bezpośrednio do kosztów. Nie jest to inwestycja w ulepszenie środków trwałych.

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 16g ust. 13 ustawy o CIT (art. 22g ust. 17 ustawy o PIT) środki trwałe uznaje się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekroczy 3500 zł. Inwestycje te powinny spowodować wzrost wartości użytkowej składnika majątku (w stosunku do tej z dnia przyjęcia go do używania).

Wydatki na ulepszenie powiększają wartość początkową środka trwałego i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jedynie poprzez odpisy amortyzacyjne.

Jak wynika z pisma Ministerstwa Finansów z 13 marca 1995 r. (PO 3/722-160/94), powtarzanego często w interpretacjach, do kosztów ulepszenia środków trwałych zalicza się wydatki na:

- przebudowę, tj. zmianę (poprawienie) istniejącego stanu środków trwałych na inny,

- rozbudowę, tj. powiększenie (rozszerzenie) składników majątkowych, w szczególności budynków i budowli, linii technologicznych itp.,

- rekonstrukcję, tj. odtworzenie (odbudowanie) zużytych całkowicie lub częściowo składników majątkowych,

- adaptację, tj. przystosowanie (przerobienie) składnika majątkowego do wykorzystania go w innym celu niż było jego pierwotne przeznaczenie albo nadanie temu składnikowi nowych cech użytkowych,

- modernizację, tj. unowocześnienie środków trwałych.

Trudno byłoby przyjąć, że posprzątanie terenu wokół firmowych budynków i zasadzenie trawnika jest którąś z wymienionych inwestycji. Nie mamy więc do czynienia z ulepszeniem środka trwałego i wydatki mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów (nie są to wydatki na reprezentację, o czym szerzej pisaliśmy w DF z 7 kwietnia br. w artykule „Kwiatki przed firmą to nie reprezentacja").

Potwierdziła to Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 11 października 2007 r. (ILPB3/423-27/07-2/HS). O rozliczenie pytała firma, która rozbudowuje halę produkcyjną i buduje nowe centrum sprzedaży i serwisu. Inwestuje też w zagospodarowanie terenu – kwiaty, drzewa, trawnik. Uważa, że te zakupy nie zwiększą wartości początkowej budynków, można je rozliczyć samodzielnie w kosztach. Jak czytamy w odpowiedzi: „koszty poniesione na zakup i posadzenie krzewów, kwiatów i drzewek, zakup i montaż instalacji nawadniającej, założenie trawnika, nawożenie, przycinanie i wykonanie innych prac pielęgnacyjnych jako niezwiązane z budową hali produkcyjnej, czy też centrum sprzedaży i serwisu nie mogą zostać uwzględnione w wartości początkowej powstających inwestycji”.

Izba zaznaczyła jednak, że samodzielnym środkiem trwałym może być instalacja nawadniająca tereny zielone. Ponadto przypomniała, że zgodnie z klasyfikacją środków trwałych „w skład budynku jako pojedynczego obiektu wlicza się tzw. obiekty pomocnicze obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Wydatki na powstanie takich obiektów pomocniczych zwiększają wartość początkową nowo wybudowanego budynku. Natomiast wydatków poniesionych na zagospodarowanie terenu nie można zakwalifikować jako obiektu pomocniczego”.

Także Izba Skarbowa w Bydgoszczy (interpretacja z 1 lutego 2008 r., ITPB3/423-178/07/AM) zgodziła się z tym, że „wydatki na zagospodarowanie terenu poprzez urządzenie zieleni nie stanowią wydatków na ulepszenie środków trwałych, gdyż w wyniku ich poniesienia nie nastąpiła rozbudowa, przebudowa czy modernizacja środka trwałego”. wp