Pracuję w niewielkiej firmie. Jestem zatrudniona na pół etatu. Od czasu do czasu otrzymuję od pracodawcy dodatkowe zlecenia. Czy nie powinny być one wykazane w odrębnym PIT-11? Pracodawca wpisał je w jednym formularzu.

Pracodawca postąpił prawidłowo. Jeśli czytelniczka pracuje u jednego płatnika na umowę o pracę, a dodatkowo w ciągu roku otrzymuje zlecenia lub podpisuje umowy o dzieło, uzyskane przez nią przychody wpisać trzeba w jednym formularzu PIT-11 (w pozycjach do tego przeznaczonych). Informację PIT-11 pracodawca przekazuje czytelniczce do końca lutego roku następującego po roku podatkowym (czyli za 2007 do 29 lutego 2008 r.).

W ubiegłym roku zwolniłem pracownika. Ustaliliśmy, że będzie od kolejnego miesiąca pracował na zlecenie. Czy dobrze zrobiłem, nie wystawiając po jego zwolnieniu PIT-11? Wynagrodzenia z umowy o pracę wpisałem teraz razem ze zleceniami w informacji przygotowywanej do końca lutego.

Jeśli przedsiębiorca zwalnia pracownika z pracy, musi przygotować dla niego informację podatkową PIT-11. Ma na to czas do 15 dnia miesiąca następującego po tym, w którym pobrał ostatnią zaliczkę. Jeśli jednak czytelnik zwolnił pracownika i jeszcze przed wystawieniem PIT-11 podpisał z nim umowę-zlecenie, to nie powinien wystawiać informacji o dochodach z umowy o pracę. Wtedy, jak również gdy co prawda zwolnił pracownika, ale wiedział, że będzie zlecał mu określone prace i wypłacał wynagrodzenie, powinien przygotować jeden PIT-11, po zakończeniu roku podatkowego. Wpisuje w nim zarówno dochody z umowy o pracę, jak i z umów-zleceń. Informację PIT-11 za 2007 r. przygotowuje do końca lutego 2008 r. i w terminie tym przekazuje jeden egzemplarz pracownikowi, drugi urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania pracownika, a trzeci zostawia w swojej dokumentacji.

Odeszłam w listopadzie 2007 r. z pracy. Do tej pory nie otrzymałam PIT-11. Pracowałam w gminie. Dzwoniłam tam i przypominałam o tym obowiązku. Zapewniono mnie, że PIT otrzymam. Do tej pory jednak go nie dostałam. Nie wiem co zrobić. Czy znów mam dzwonić i przypominać?

Jeśli płatnik nie prześle podatnikowi informacji PIT-11, trzeba przypomnieć mu o jego obowiązku. Gdy to nie pomoże, pozostaje przekazanie informacji do urzędu skarbowego. Za naruszenie obowiązków płatnikowi grozi odpowiedzialność karna skarbowa. Gdy nie wystawi informacji PIT-11, może zapłacić grzywnę do 120 stawek dziennych (art. 80 kodeksu karnego skarbowego; k.k.s.). Jeszcze gorzej, gdy pobierając podatek, nie przekazuje go do urzędu skarbowego. Grozi za to grzywna (do 720 stawek dziennych) albo kara pozbawienia wolności do trzech lat, albo obie kary łącznie (art. 77 k.k.s.). Kary mogą być łagodniejsze, jeśli popełniony przez płatnika czyn będzie zakwalifikowany jako wykroczenie skarbowe. Czytelniczka powinna zatem – jeśli telefony do płatnika nie przynoszą żadnych rezultatów – poinformować o tym urząd skarbowy. Na pewno podejmie on odpowiednie działania.

Czy to prawda, że komornik sądowy, który wypłacał wynagrodzenie ze stosunku pracy, powinien sporządzić informację PIT-11?

Tak.

Jeśli za zakład pracy wypłaty świadczeń ze stosunku pracy dokonuje komornik sądowy lub podmiot niebędący następcą prawnym, przejmujący jego zobowiązania wynikające z tych czynności jest zobowiązany jako płatnik do poboru zaliczki na podatek (art. 42e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Konsekwentnie, w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnik musi przekazać podatnikowi i do urzędu skarbowego imienne informacje PIT-11.

Prowadzę firmę. Jestem wspólnikiem w spółce cywilnej. Płacę podatek liniowy. Wcześniej byłem wspólnikiem w innej spółce cywilnej. Na moje konto bankowe wpłynęło odszkodowanie z poprzedniej spółki (wypłacone w związku z pożarem budynków spółki), pomniejszone o podatek. Dostałem PIT-11. Czy teraz odszkodowanie powinienem rozliczyć w zeznaniu rocznym PIT-37?

Nie.

Wypłacone odszkodowanie jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej w myśl art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten mówi, że przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Uzyskany z odszkodowania dochód będzie jednak podlegał opodatkowaniu podatkiem liniowym. Dzieje się tak, bo w dacie otrzymanego świadczenia – zgodnie z wcześniej dokonanym przez czytelnika wyborem – wszystkie dochody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają 19-proc. podatkowi. Podobnie uważa

Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty (interpretacja z 12 września 2007 r., I USB I-2/415-45/07)

.