Stwierdził tak naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu w interpretacji wydanej podatniczce prowadzącej gabinet stomatologiczny (nr US III/415-70/170/06).

Chciała się ona dowiedzieć, czy może uznać za koszt uzyskania przychodu zakup okularów. Wyjaśniała, że musi z nich korzystać ze względu na specyfikę świadczonych usług - dla ochrony oczu oraz ze względów higienicznych.

- Muszę osłaniać oczy, żeby nie dostawały się do nich opiłki zębów podczas borowania - argumentowała podatniczka we wniosku o interpretację.

Chciała też zaliczyć do kosztów zakup soczewek korekcyjnych, niezbędnych w pracy ze względu na wadę wzroku. Ich brak uniemożliwiałby jej wykonywanie zawodu stomatologa. Dowodziła, że wydatki na okulary i soczewki mają związek z uzyskiwanym przychodem.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu zgodził się z tym stanowiskiem. Przypomniał, że zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodów są wydatki mające na celu ich osiągnięcie. Jeśli istnieje między nimi związek przyczynowo-skutkowy, to podatnik prowadzący własną działalność gospodarczą może pomniejszyć przychód o poniesione wydatki.

- Z opisanego przez podatniczkę stanu faktycznego wynika, że przy świadczeniu usług stomatologicznych, ze względu na ich specyfikę i wymagania higieniczne, konieczne jest używanie specjalnych okularów z odpowiednimi soczewkami. Jeżeli służą one tylko do pracy w gabinecie dentystycznym, a tak wynika z oświadczenia podatniczki, to koszty ich zakupu mogą pomniejszać jej przychód. Korzystanie z okularów ochronnych i soczewek korekcyjnych ma bowiem wpływ na jakość świadczonych usług, a w efekcie i wielkość osiąganego przychodu - stwierdził w interpretacji naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu.

Dodał, że w ten sam sposób mogą być potraktowane wydatki na badanie wzroku poprzedzające zakup soczewek.