Spółka deweloperska założyła rachunek powierniczy. Czy wydatki związane z jego prowadzeniem może zaliczyć do kosztów podatkowych?

Tak

Opłaty bankowe związane z prowadzeniem rachunku powierniczego są niewątpliwie wydatkiem związanym z działalnością dewelopera.

Taki rachunek to forma zabezpieczenia klientów, którzy wpłacają tam pieniądze. Deweloper nie może jednak nimi swobodnie dysponować. Wypłaca je bank, np. po zakończeniu określonego etapu budowy. Oczywiście korzystanie z takiego rachunku wiąże się najczęściej z dodatkowymi opłatami - początkową za założenie bądź miesięczną za prowadzenie. To koszty uzyskania przychodów. Kiedy je rozliczyć? W momencie poniesienia jako wydatki pośrednio związane z przychodem. Potwierdził to Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie w interpretacji z 7 maja br. (1471/DPR2/42325/07/JB/3). Podkreślił, że opłaty bankowe nie powodują uzyskania konkretnego przychodu, są jednak związane z całokształtem działalności podatnika.

Warto też zwrócić uwagę na interpretację Małopolskiego Urzędu Skarbowego z 3 marca 2006 r. (DP1/423-12/06/KK/19546), w której stwierdzono, że samo przekazanie pieniędzy na rachunek powierniczy nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego.