Wynika to z rozporządzenia ministra finansów z 13 sierpnia 2007 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (DzU nr 151, poz. 1077). Weszło w życie wczoraj, ale ma zastosowanie do dochodów uzyskanych w całym 2007 r.

Poprzednie rozporządzenie, wydane przez ministra finansów w ubiegłym roku (DzU nr 73, poz. 507), miało zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2005 r. do 31 grudnia 2006 r. Odpowiednie programy przewidują jednak wypłaty środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej także w 2007 r. Przepisy z ubiegłego roku okazały się więc niewystarczające.

- Spóźnione wydanie tego rozporządzenia nie spowoduje obowiązku korekty wcześniej wpłaconych zaliczek. Z uzasadnienia do niego wynika bowiem, że organy podatkowe traktują pomoc jako dochód z innych źródeł. To oznacza, że nawet jeśli ktoś otrzymał już w pierwszej połowie roku takie dofinansowanie, to nie miał obowiązku wpłaty zaliczki -mówi Marek Gadacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers. Jego zdaniem nie zmienia to faktu, że tego rodzaju rozporządzenie powinno być wydane przed rozpoczęciem roku podatkowego, a nie dopiero po siedmiu miesiącach jego trwania. Powoduje to bowiem niepotrzebną niepewność wśród podatników.

Osoby korzystające z dofinansowania mają wątpliwości, czy wydatki sfinansowane w ten sposób mogą być zaliczone do kosztów firmy.

- Jeśli za otrzymane pieniądze przedsiębiorca kupi środki trwałe, to nie może zaliczyć do kosztów podatkowych ani poniesionych wydatków, ani odpisów amortyzacyjnych. Gdy jednak sfinansuje z nich inne wydatki, to mimo niejednoznacznych przepisów urzędy skarbowe w kilku indywidualnych interpretacjach nie kwestionowały prawa zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów - zauważa Marek Gadacz.

Zaniechanie poboru podatku dotyczy pomocy de minimis udzielanej w dwóch programach:

> działania 1.6 na podstawie uzupełnienia sektorowego programu operacyjnego "Rozwój zasobów ludzkich 2004 - 2006", stanowiącego załącznik do rozporządzenia ministra gospodarki i pracy z 11 sierpnia 2004 r. (DzU nr 197, poz. 2024 ze zm.), oraz

> programu inicjatywy wspólnotowej EQUAL (na podstawie uzupełnienia programu inicjatywy wspólnotowej dla Polski 2004 - 2006).

Celem SPO RZL (działanie 1.6) jest wyrównywanie szans na rynku pracy przez wspieranie przedsiębiorczości kobiet. Jeden ze sposobów stanowi przyznawanie jednorazowych środków na założenie firmy. Beneficjentami tej pomocy są więc przede wszystkim bezrobotne, poszukujące pracy kobiety. Dofinansowanie jest udzielane m.in. za pośrednictwem ośrodków doradztwa rolniczego, jednostek naukowych, jednostek samorządu terytorialnego. Wysokość pomocy nie może przekroczyć 20 tys. zł.

Celem programu inicjatywy wspólnotowej EQUAL jest wypracowanie nowych metod przeciwdziałania dyskryminacji i nierówności na rynku pracy.