[b] Pracownica w ciąży przebywała nieprzerwanie na zwolnieniu lekarskim w sumie 103 dni. Stosownie do art. 11 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa kobiety ciężarne należą do osób, którym przysługuje w okresie niezdolności do pracy miesięczny zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. podstawy tego zasiłku. W związku z tym nie było potrzeby "wyrównywania" wypłat ze środków pracodawcy do wysokości 100 proc. wynagrodzenia, jak w stosunku do pracowników, którym przysługuje zasiłek w wysokości 80 proc. jego podstawy. Zryczałtowane koszty uzyskania przychodu pracodawca uwzględnił w dwu miesiącach choroby, w których stosownie do art. 92 kodeksu pracy wypłacał ciężarnej pracownicy wynagrodzenie za pracę (za 33 dni w ciągu roku kalendarzowego). W miesiącach, w których otrzymywała ona tylko zasiłek chorobowy ze środków ZUS, koszty uzyskania przychodów nie były odliczane przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy. Czy słusznie?[/b]
[b]Tak.[/b] Zasiłek chorobowy nie jest przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych, lecz przychodem z innych źródeł (art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dalej updof). Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych (o których mówi art. 22 ust. 2 updof) do niego się nie odnoszą.
Słusznie więc pracodawca w miesiącach, w których nie dokonywał na rzecz ciężarnej pracownicy żadnych świadczeń ze stosunku pracy, a wypłacał tylko zasiłek chorobowy, nie uwzględniał kosztów uzyskania przychodów.
Przyjmuje się, że w wypadku zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego (a więc m.in. chorobowego) żadne koszty uzyskania przychodu nie przysługują.