Podstawą do niepobrania podatku jest w tym wypadku art. 21 ust. 1 pkt 38 updof. Według tego przepisu wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych -do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280zł.

Natomiast art. 21 ust. 1 pkt 92 updof zwalnia z podatku dochodowego świadczenia rzeczowe (w naturze) lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń, przysługujące na podstawie odrębnych przepisów członkom rodzin zmarłych pracowników oraz zmarłych emerytów i rencistów - również do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280zł.

Doświadczeń rzeczowych przekazywanych emerytom i rencistom nie odnosi się zastrzeżenie zawarte wart. 21 ust. 1 pkt 67 updof, że rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Zatem w tym wypadku można je przekazać bez podatku (potwierdzają to wyjaśnienia Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z 29 stycznia br., II US.I/415-12/07).

Może się zdarzyć, że pracownik przejdzie na emeryturę, ale mimo to nadal pracuje. Które zwolnienie zastosować? Izba Skarbowa w Rzeszowie (Ośrodek Zamiejscowy w Krośnie) uważa, że wówczas mają do niego zastosowanie przepisy dotyczące pracowników. "Skoro talony nie są świadczeniami rzeczowymi w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, to wartość wydanych pracownikom C. (również posiadających status emeryta, bez względu na to, z jakiego zakładu odeszli na emeryturę) talonów towarowych nie korzysta ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i stanowi przychód ze stosunku pracy" - czytamy w decyzji z 27 września 2005 r. (IS. IX/2-423/32/ 05). Podobnego zdania jest Izba Skarbowa w Warszawie Ośrodek Zamiejscowy w Ciechanowie (decyzja z 20 kwietnia 2006 r., IS/CiWD/ 415/U-1B/06/EP): "świadczeniobiorcy, którzy pozostają aktualnie w stosunku pracy, pomimo że posiadają równocześnie status emerytów, w dalszym ciągu są pracownikami i mają do nich zastosowanie przepisy dotyczące pracowników. (...) Art. 21 ust. 1 pkt 38 updof nie ma w tym przypadku zastosowania, bowiem dotyczy świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów pieniężnych w zamian tych świadczeń otrzymywanych przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy".

Jeżeli limit zwolnienia w kwocie 2280 zł zostanie przekroczony, to były pracodawca jako płatnik powinien od nadwyżki pobrać 10-proc. zryczałtowany podatek (zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 updof), odprowadzić go do 20 dnia miesiąca następnego na rachunek urzędu skarbowego.